Trwa ładowanie...

Na Wołyniu zatrzymano białoruskiego szpiega

W poniedziałek Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformował o zatrzymaniu obywatela Białorusi. Mężczyzna na polecenie służb specjalnych w Mińsku zbierał informacje o rozlokowaniu i przemieszczaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego na Wołyniu, a także o stanie mobilizacji w tym regionie Ukrainy.

Share
Zatrzymany obywatel Białorusi Zatrzymany obywatel Białorusi Źródło: Facebook
d269zrn

Białorusin mieszkał na Wołyniu od kilku lat i tam się też ożenił. Białoruś odwiedzał z osobistych pobudek i podczas jednej z takich podróży został zwerbowany przez służby białoruskie - podała SBU.

Podczas zatrzymania znaleziono przy nim m.in. fotografie ukraińskiego sprzętu wojskowego - czytamy na profilu SBU na Facebooku.

Mężczyzna został aresztowany. Jest podejrzany o szpiegostwo.

Joe Biden w Polsce. Jaki jest cel wizyty?

Wojna w Ukrainie. Wysokie prawdopodobieństwo zaangażowania wojsk białoruskich

W ostatnich godzinach coraz głośniej mówi się o zaangażowaniu białoruskich wojsk w konflikt w Ukrainie. W weekend ukraiński wywiad wojskowy informował, że prawdopodobieństwo, iż białoruskie wojska wkroczą na Ukrainę, jest bardzo wysokie. Według "Ukraińskiej Prawdy", powołującej się na źródła w sztabie generalnym, wejście Białorusinów do wojny to kwestia "dwóch lub trzech dni".

d269zrn

Te same źródła wskazywały, że można się spodziewać potencjalnego ataku z Białorusi w kierunku zachodniej Ukrainy (np. miasta Łuck). Także szturm jednostek białoruskich na kierunku wołyńskim miał być bardzo prawdopodobny.

- Białoruskie wojska wejdą do Ukrainy. Jestem o tym przekonany. Kluczowe jest pytanie: kiedy i gdzie. Nie ma na razie bowiem pełnych informacji, które wskazywałyby, że wejdą od strony Wołynia i Brześcia. Nie musi to stać się w ciągu 24-48 godzin. Może być później - mówi Wirtualnej Polsce Konrad Muzyka, ekspert wojskowy i analityk z firmy konsultingowej Rochan Consulting.

Jego zdaniem, jeśli pójdzie uderzenie ze strony Białorusi, to będzie ono przygotowane i koordynowane przez rosyjskie jednostki.

d269zrn

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d269zrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d269zrn
Więcej tematów