PolskaNa tej imprezie bawiło się 2 tysiące osób

Na tej imprezie bawiło się 2 tysiące osób

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych za nami. Zorganizowany przez Stowarzyszenie "Mali Bracia Ubogich" Jarmark Kreatywności jak co roku przyciągnął tłumy. 1 października na imprezie bawiło się ponad dwa tysiące osób.

Na tej imprezie bawiło się 2 tysiące osób
Źródło zdjęć: © WP.PL

Odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji. Na scenie wystąpili m.in.: zespół Miraż i Krąg "Bajkowa Sowa" z DK Rakowiec, Artystyczna Grupa Amatorsko-Teatralna AGAT oraz dzieci i młodzież z zespołów Fasolinki i Justins. Z kolei tancerki z zespołu Rush oczarowały publiczność egzotycznym tańcem brzucha.
Piosenki artystów z DDPS z Ursynowa przeniosły uczestników do słonecznej Italii, a bielańscy seniorzy zaprosili uczestników jarmarku do tańców etnicznych w kręgu i tańców na siedząco.

Podczas imprezy odwiedzający mogli się zapoznać z ofertą organizacji proseniorskich działających w obszarze aktywizacji ruchowej oraz edukacji i promocji zdrowia, wspierających samotne osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

W trakcie imprezy seniorzy (i nie tylko) mogli nieodpłatnie zbadać słuch, poziom cukru we krwi, BMI, zmierzyć ciśnienie, a także na miejscu omówić ich wyniki i uzyskać bezpłatną konsultację. Częścią tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych była też przygotowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie ekspozycja Aktywni 50+. Seniorzy mogli się zapoznać z ofertą produktów i usług skierowanych do osób starszych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: rzecznik praw obywatelskich i prezydent m.st. Warszawy.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o ich problemach.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za początek starości uznaje 60. rok życia. Wyróżnia w niej trzy etapy: wiek podeszły (od 60. do 75. roku życia), wiek starczy (od 75. do 90. roku) i wiek sędziwy (powyżej 90. roku życia). Do najważniejszych problemów ludzi starszych zalicza się samotność, chorobę, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. W Polsce żyje obecnie ponad 6 mln osób starszych, wiele z nich jest niesamodzielnych.

Demografowie podkreślają, że osób starszych będzie coraz więcej. Stąd potrzeba stworzenia dla nich systemu świadczeń opiekuńczych, zapewnienia dostępu do kultury i udziału w życiu społecznym. W 1950 roku na całym świecie żyło około 200 milionów osób w wieku powyżej 60 lat, dziś jest ich 500 milionów.
Według demografów do 2020 roku liczba seniorów ma wynieść miliard, a pięć lat później - 1,2 mld.

W 2020 roku średnia długość życia wyniesie 73 lata.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)