Trwa ładowanie...

Na Słowacji pierwszy przypadek wirusa Zika

• Zakażenie stwierdzono u Słowaczki, która wróciła z Ameryki Płd. • Kobieta czuje się dobrze, nie wymaga dalszego leczenia • Fala zakażeń dotknęła ponad 30 państw, najdotkliwiej Brazylię • WHO traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie • Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi
Share
Na Słowacji pierwszy przypadek wirusa Zika
Źródło: PAP/EPA, Fot: DANIEL BOCKWOLDT
dq2g45q

U Słowaczki, która powróciła z Ameryki Południowej, stwierdzono zakażenie wirusem Zika. Jest to pierwszy taki przypadek na Słowacji - poinformował minister zdrowia Viliam Czislak.

- Wynik badań pacjentki, hospitalizowanej w zeszłym tygodniu w Preszowie na wschodzie Słowacji z podejrzeniem zakażenia wirusem Zika, jest pozytywny - powiedział dziennikarzom minister. Dodał, że kobieta czuje się dobrze i nie wymaga dalszego leczenia.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek z występowaniem mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

dq2g45q

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. mikrocefalii prawdopodobnie powiązanych z Ziką.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów. Chodzi o dwoje Czechów, którzy podróżowali po Karaibach, a także o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów i Hiszpankę, którzy odwiedzili kraje Ameryki Południowej.

Pod koniec lutego we Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika drogą płciową. Zakażona kobieta odbyła stosunek seksualny bez zabezpieczenia z mężczyzną, który wrócił z Brazylii.

Eksperci przewidują, że biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży, w Europie najpewniej takich przypadków będzie przybywać.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

dq2g45q

Podziel się opinią

Share
dq2g45q
dq2g45q
Więcej tematów