PolskaNa Pradze powstaje Archiwum Historii Mówionej

Na Pradze powstaje Archiwum Historii Mówionej

W Muzeum Warszawskiej Pragi powstaje
Archiwum Historii Mówionej. Tworzymy archiwum wspomnień
mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy - poinformowała Jolanta Wiśniewska, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi.

Obecnie trwają intensywne prace nad gromadzeniem wspomnień, których nagrywanie ruszyło w drugiej połowie czerwca. Według Wiśniewskiej, "ważne jest to, żeby odszukać ludzi, którzy od kilkudziesięciu lat są związani z prawobrzeżną Warszawą; celem naszej inicjatywy jest to, żeby zachować tę Pragę, Grochów, Bródno, Gocław, Saską Kępę, która do tej pory żyje w ludzkiej pamięci".

Muzeum Warszawskiej Pragi jest placówką chroniącą pamiątki i niepowtarzalny klimat prawobrzeżnej Warszawy. W zespole muzeum pracuje siedem osób. Wśród nich są historycy, konserwator zabytków. Muzeum współpracuje także z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Tworzeniem Archiwum Historii Mówionej zajmują się dwie osoby, Anna Wysocka i Katarzyna Kuzko. Ważne są dla nas wspomnienia związane z codziennością, z tym jak kiedyś wyglądały ulice, kto się na nich pojawiał, którędy się chodziło, jakie były zapachy. Ludziom czasem wydaje się, że nie mają wielkich wspomnień, bo nie uczestniczyli w wielkiej historii, ale chcę podkreślić, że dla nas nawet najprostsze wspomnienia są bardzo cenne - powiedziała Kuzko.

Według Wiśniewskiej, "na Pradze jest to szczęście, że zachowały się tutaj całe rejony miasta, zarówno w postaci przedwojennej architektury, dawnych sprzętów, fotografii, jak i w postaci odległych wspomnień; jeżeli my je nagramy, to mamy szansę przynajmniej część tej pamięci zachować, i to w autentycznej wersji".

Zdaniem Kuzko, nagrywanie wspomnień jest fascynujące również dlatego, że pozwala na poznanie funkcjonowania ludzkiej pamięci. To jest niesamowite jak z przeszłości wyłaniają się czasem bardzo drobne rzeczy, np. uliczny zapach z Wedla, popularne pyzy, wołania podczas pożaru czy wspomnienie pani Lali, która sprzedawała kartofle i była takim orientacyjnym punktem na bazarze - mówiła.

Archiwum Historii Mówionej będzie nie tylko częścią projektu zachowania dziedzictwa prawobrzeżnej Warszawy, ale będzie się wiązać z badaniami naukowymi. Według Wiśniewskiej, "możemy skonfrontować z pamięcią ludzką to, co wiemy z historii ogólnej; w dodatku mamy niezwykłą szansę, że będą to wspomnienia odkrywające nam Pragę czy Bródno, które będą inne niż znamy je z książek".

Jak powiedziała Anna Wysocka, która archiwizuje wspomnienia mieszkańców, "najciekawsze fragmenty nagrań pojawią się już w najbliższych miesiącach na stronie internetowej muzeum; obok nagrań dźwiękowych planujemy też nagrania wideo, które będzie można zobaczyć podczas wystaw w naszym muzeum".

Muzeum Warszawskiej Pragi powołano uchwałą Rady Miasta Warszawy we wrześniu 2006 r. W lipcu 2007 r. muzeum przyznano lokalizację w zabytkowych obiektach przy ul. Targowej 50/52. Miejsce to wymaga odrestaurowania i adaptacji, stąd też otwarcie tam muzeum planuje się na rok 2010.

Muzeum Warszawskiej Pragi działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Targowej 45, gdzie przyjmowane są dokumenty, fotografie, przedmioty związane z prawobrzeżną Warszawą. Pracownicy muzeum przyjmują tam również osoby chętne do udzielenia wspomnień.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)