Na powrót upałów nie ma co liczyć. Temperatura może spaść do 8 stopni
Ci, którzy zaplanowali urlop w Polsce na sierpień, nie mają powodów do radości. Ostatni wakacyjny miesiąc przywitał nas obniżeniem temperatur oraz opadami deszczu. Nie mamy też optymistycznych wiadomości - kolejne trzy tygodnie nie zwiastują poprawy tego stanu.
04.08.2023 | aktual.: 04.08.2023 19:19
Pogoda w sierpniu nas nie rozpieszcza. Wiele osób narzeka na niższe temperatury niż te, do których przyzwyczaił nas lipiec. Do tego częste opady deszczu sprawiają, że urlop w wielu regionach w Polsce nie należy do najprzyjemniejszych. Co jest więc przyczyną zmiany aury?
Synoptyk meteorolog IMGW-PIB Małgorzata Tomczuk w rozmowie z Wirtualną Polską przypomina, że już w pierwszych dniach sierpnia napłynęło do nas z zachodu powietrze polarno-morskie. - Przyniosło to więcej opadów i umiarkowane temperatury. Najcieplej było na południu i południowym wschodzie: do 27-28 stopni - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy nadchodzące dni przyniosą zmianę pogody na nieco bardziej korzystną i osoby spędzające urlop w kraju będą miały powody do zadowolenia? Radosław Droździoł z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB zapowiada, że maksymalna temperatura w sierpniu wyniesie 17-25 stopni Celsjusza. Nie ma więc co liczyć na powrót upałów, które pamiętamy z lipca.
- Prawdopodobieństwo wystąpienia tych wartości może ulec zmianom - dodaje ekspert. Dzieje się to - jak mówi - zwłaszcza w przypadku okresów odleglejszych niż 7 dni.
Z map Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody opracowanych przez IMGW wynika, że w najbliższy weekend czeka nas prawdziwy pogodowy rollercoaster. Instytut wydał alerty pierwszego oraz drugiego stopnia: ostrzega zarówno przed wysoką temperaturą, jak i ulewami oraz burzami.
- Od przyszłego poniedziałku najbliższe dwa, a nawet trzy tygodnie mają być okresem chłodniejszym oraz bardziej mokrym względem tego samego okresu z lat 1991-2020 - mówi Droździoł.
Nie ma co liczyć na powrót upałów
Jakiej temperatury możemy spodziewać się w ciągu tych trzech tygodni? Ekspert nie ma optymistycznych wiadomości. - Od 19 stopni Celsjusza nad morzem i w górach, do ok. 26 stopni Celsjusza na południu kraju. Minimalna temperatura będzie zawierać się w przedziale od 8 stopni w górach do 15 stopni nad morzem - podkreśla rozmówca Wirtualnej Polski.
- Dopiero przełom sierpnia i września ma być okresem cieplejszym niż zwykle w latach 1991-2020. Tu jednak także nie należy spodziewać się wysokich wartości maksymalnych temperatury powietrza. Mniej będzie także opadów atmosferycznych - dodaje.
Zobacz także
Śnieg w Niemczech
Nie tylko Polska zmaga się z kiepską pogodą. Jak ostrzega serwis daswetter.com, w niektórych regionach Niemiec ma pojawić się... śnieg. Może do tego dojść już w najbliższy weekend. Śnieg na szczytach może pokrzyżować plany osób chcących spędzić urlop na górskich wędrówkach.
Ponadto już pod koniec lipca słoweńscy meteorolodzy z Agencji Ochrony Środowiska (ARSO) opublikowali nagranie z kamery na Kredaricy pokazujące opady śniegu. Kraj ten wówczas zmagał się z niszczycielskimi zjawiskami pogodowymi.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski