Trwa ładowanie...

Na maturze egzaminy z biologii i historii

Ponad 75 tys. maturzystów przystąpiło o godzinie 9 do egzaminu pisemnego z biologii. Biologia należy do najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze; w tym roku chęć zdawania tego właśnie przedmiotu zadeklarowało ponad 19% maturzystów.

Na maturze egzaminy z biologii i historiiŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
dtn3p0g
dtn3p0g

- Jest spokojnie. Wszystko przebiega zgodnie z procedurami - powiedziała przed rozpoczęciem egzaminu rzeczniczka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku chce ją zdawać blisko 22% ogółu abiturientów (egzamin z tego przedmiotu przeprowadzony będzie 17 maja). Na drugim miejscu jest biologia, a na trzecim - wiedza o społeczeństwie. Egzamin z WOS przeprowadzony został w piątek; przystąpiło do niego około 16% maturzystów.

Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie. Więcej niż połowa zdających egzamin z biologii - 45 tys. - chce zdawać go na poziomie rozszerzonym, a reszta - na podstawowym.

Po południu przeprowadzony będzie egzamin z historii, rozpocznie się on o godz. 14. Historia należy z kolei do przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów. Chęć zdawania egzaminu z historii zadeklarowało ponad 23 tys. maturzystów. Ponad połowa z nich - 12 tys. - chce zdawać egzamin na poziomie podstawowym.

dtn3p0g

Egzaminy z biologii i z historii na poziomie podstawowym potrwają po 120 minut. Na poziomie rozszerzonym egzamin z biologii potrwa 150 minut, a egzamin z historii - 180 minut.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 25 maja.

dtn3p0g

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 5 a 21 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 21 sierpnia, a ustnych - na 20-24 sierpnia.

dtn3p0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtn3p0g
Więcej tematów