Na masce koronawirus może przetrwać nawet tydzień. Naukowcy zbadali jego żywotność

Naukowcy z University of Hong Kong doszli do wniosku, że na powierzchni niektórych materiałów. np. takiego, z którego wykonuje się maski ochronne, koronawirus może przetrwać nawet 7 dni. Dobra wiadomość jest taka, że, według ich ustaleń, dość łatwo można się go pozbyć za pomocą zwykłych środków czystości.

Na masce koronawirus może przetrwać nawet tydzień. Naukowcy zbadali jego żywotność
Źródło zdjęć: © Fotolia | Hoda Bogdan

Zespół badaczy z Honkongu sprawdził, jak długo może przetrwać koronawirus w temperaturze pokojowej na powierzchni różnych materiałów. Wyniki badań opublikował w piśmie "The Lancet Microbe", a przytacza je gazeta "South China Morning Post".

Z ich badań wynika, że koronawirus najkrócej był w stanie przetrwać na powierzchni takich materiałów jak zadrukowany papier czy bibułka, skąd znikał w ciągu 3 godzin. Znacznie dłużej może on przebywać na szkle i banknotach, gdzie naukowcy wykryli jego obecność jeszcze następnego dnia. Również mniej więcej tyle samo czasu koronawirus był w stanie przetrwać na drewnie lub bawełnianej tkaninie z jakiej zrobiony jest standardowy fartuch laboratoryjny. Znacznie dłużej może on się znajdować na powierzchniach ze stali nierdzewnej i plastiku - nawet do 4 dni. Ale nawet aż tydzień koronawirus może być obecny na zewnętrznej warstwie maski ochronnej.

Jednocześnie naukowcy ustalili, że żywotność wirusa zależy w dużej mierze od temperatury, na którą jest bardzo wrażliwy. O ile np. jest w stanie przetrwać stosunkowo długo przy 4 stopniach Celsjusza, o tyle przy 70 stopniach Celsjusza ginie już po kilku minutach. Łatwo jest też go zniszczyć domowymi środkami higienicznymi, np. zwykłym mydłem.

- Sars-CoV-2 może być bardzo stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest również podatny na standardowe metody dezynfekcji - powiedział Leo Poon Lit-man, szef Laboratorium Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Hongkongu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Jego zdaniem teoretycznie możliwe jest, aby np. na powierzchni puszki była wystarczająca ilość żywego wirusa, aby spowodować infekcję, ale dokładne ryzyko nie zostało jeszcze ustalone. W związku z tym, jeśli ktoś bardzo obawia się zarażenia koronawirusem, powinien zostawić np. zakupy ze sklepu w torbie na jeden dzień i dopiero potem ich dotykać. W każdym razie, zdaniem naukowców z Hongkongu, podstawową zasadą, która pozwala uchronić się przed zarażeniem koronawirusem jest częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy, a szczególnie ust i nosa brudnymi rękoma.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)