ycipk-2pnwzd

Na Łotwie odnaleziono szczątki dwóch polskich żołnierzy

Kolejne szczątki polskich żołnierzy, walczących pod wodzą gen. Edwarda Śmigłego-Rydza odnaleziono na terenach Łotwy - podało polskie ministerstwo kultury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Materiał prasowy)
ycipk-2pnwzd

Szczątki dwóch żołnierzy Wojska Polskiego odnaleziono podczas prac archeologicznych w pobliżu Dyneburga (Daugavpils) na Łotwie. Należą one do poległych jesienią 1919 roku w walkach z bolszewikami.

Jak wynika z informacji MKiDN, są to kolejne odnalezione polskie ślady na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katymiołce. Do tej pory archeologom łotewskim udało się odnaleźć w sumie szczątki ośmiu żołnierzy z 1. Dywizji Piechoty Legionów oraz jednego z 1. Pułku Czołgów, a dzięki analizie dokumentów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ustalono ich nazwiska.

Za prace archeologiczno-antropologiczne na terenie Katymiołki odpowiada zespół Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, działający na zlecenie MKiDN.

ycipk-2pnwzd

Polscy żołnierze - walczący pod dowództwem gen. Edwarda Śmigłego-Rydza, który od grudnia 1919 r. do stycznia 1920 r. dowodził kampanią na Łotwie - 3 stycznia 1920 r. razem z wojskami łotewskimi zdobyły Dyneburg, wspólnie także wyparły bolszewików z terenów Łatgalii.

Pogrzeb odnalezionych żołnierzy odbędzie się 21 października br. w polskiej kwaterze wojennej w Ławkiesach.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2pnwzd

ycipk-2pnwzd