Trwa ładowanie...

Na Łotwie odnaleziono szczątki dwóch polskich żołnierzy

Kolejne szczątki polskich żołnierzy, walczących pod wodzą gen. Edwarda Śmigłego-Rydza odnaleziono na terenach Łotwy - podało polskie ministerstwo kultury.

Share
Na Łotwie odnaleziono szczątki dwóch polskich żołnierzyŹródło: Materiał prasowy
d2zs8lh

Szczątki dwóch żołnierzy Wojska Polskiego odnaleziono podczas prac archeologicznych w pobliżu Dyneburga (Daugavpils) na Łotwie. Należą one do poległych jesienią 1919 roku w walkach z bolszewikami.

Jak wynika z informacji MKiDN, są to kolejne odnalezione polskie ślady na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katymiołce. Do tej pory archeologom łotewskim udało się odnaleźć w sumie szczątki ośmiu żołnierzy z 1. Dywizji Piechoty Legionów oraz jednego z 1. Pułku Czołgów, a dzięki analizie dokumentów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ustalono ich nazwiska.

Za prace archeologiczno-antropologiczne na terenie Katymiołki odpowiada zespół Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, działający na zlecenie MKiDN.

Polscy żołnierze - walczący pod dowództwem gen. Edwarda Śmigłego-Rydza, który od grudnia 1919 r. do stycznia 1920 r. dowodził kampanią na Łotwie - 3 stycznia 1920 r. razem z wojskami łotewskimi zdobyły Dyneburg, wspólnie także wyparły bolszewików z terenów Łatgalii.

Pogrzeb odnalezionych żołnierzy odbędzie się 21 października br. w polskiej kwaterze wojennej w Ławkiesach.

d2zs8lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zs8lh
d2zs8lh
Więcej tematów