Na jakim etapie jest epidemia w Polsce? Niedzielski wskazuje decydujący czynnik
Epidemia koronawirusa w Polsce zwalnia? W środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował raport, z którego wynika, że współczynnik R - informujący o obecnym etapie epidemii - w żadnym regionie nie przekracza wartości 1.
W środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował na Twitterze zestawienie, mające ilustrować obecne stadium epidemii w Polsce.
"Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym, ile osób statystycznie zakaża, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0" – napisał szef resortu zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Na jakim etapie jest epidemia?
Z załączonego przez ministra raportu wynika, że jest to wykaz z 12 kwietnia 2021 roku. Pokazuje on m.in., że najwyższy wskaźnik R odnotowywany jest w województwie łódzkim i lubelskim, a najniższy na Mazowszu oraz w woj. warmińsko-mazurskim.
Czym jest współczynnik R? Określany także współczynnikiem replikacji wirusa niesie ze sobą informację, na jakim etapie rozwoju jest w tym momencie epidemia. Wskazuje, jak wysoka jest zaraźliwość. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że informuje nas ile osób jest w stanie zakazić jedna osoba zarażona SARS-CoV-2.
Koronawirus w Polsce. Czym jest współczynnik R?
Jeżeli współczynnik R wynosi więcej niż 1, to oznacza, że chory na COVID-19 zakaża więcej niż jedną osobę – co z kolei wskazuje na fakt, iż epidemia jest w fazie rozwoju.
Jeżeli zaś spada on poniżej 1, to oznacza, że coraz mniejsza liczba ludzi zakaża się od siebie nawzajem – a więc epidemia zwalnia.
Koronawirus w Polsce. Najnowsze wyniki
Przypomnijmy, że według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia w środę 14.04.2021 r. odnotowano 21 283 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób. Łącznie to 803 osoby.
Od samego początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziło się 2 621 116 osób, z których 59 930 zmarło.
Dr Cessach o zakrzepach po szczepionce. "Są tak ultrarzadkie, że ocena ich jest bardzo trudna"
Źródło: Wiadomości WP
Przeczytaj także: