Trwa ładowanie...

Na jakim etapie jest epidemia w Polsce? Niedzielski wskazuje decydujący czynnik

Epidemia koronawirusa w Polsce zwalnia? W środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował raport, z którego wynika, że współczynnik R - informujący o obecnym etapie epidemii - w żadnym regionie nie przekracza wartości 1.

Share
Minister zdrowia wskazał kluczowy czynnik dot. obecnego etapu epidemii
Minister zdrowia wskazał kluczowy czynnik dot. obecnego etapu epidemiiŹródło: EASTNEWS, Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER
d24w4tv

W środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował na Twitterze zestawienie, mające ilustrować obecne stadium epidemii w Polsce.

"Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym, ile osób statystycznie zakaża, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0" – napisał szef resortu zdrowia.

d24w4tv

Koronawirus w Polsce. Na jakim etapie jest epidemia?

Z załączonego przez ministra raportu wynika, że jest to wykaz z 12 kwietnia 2021 roku. Pokazuje on m.in., że najwyższy wskaźnik R odnotowywany jest w województwie łódzkim i lubelskim, a najniższy na Mazowszu oraz w woj. warmińsko-mazurskim.

Czym jest współczynnik R? Określany także współczynnikiem replikacji wirusa niesie ze sobą informację, na jakim etapie rozwoju jest w tym momencie epidemia. Wskazuje, jak wysoka jest zaraźliwość. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że informuje nas ile osób jest w stanie zakazić jedna osoba zarażona SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. Czym jest współczynnik R?

Jeżeli współczynnik R wynosi więcej niż 1, to oznacza, że chory na COVID-19 zakaża więcej niż jedną osobę – co z kolei wskazuje na fakt, iż epidemia jest w fazie rozwoju.

d24w4tv

Jeżeli zaś spada on poniżej 1, to oznacza, że coraz mniejsza liczba ludzi zakaża się od siebie nawzajem – a więc epidemia zwalnia.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze wyniki

Przypomnijmy, że według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia w środę 14.04.2021 r. odnotowano 21 283 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób. Łącznie to 803 osoby.

Od samego początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziło się 2 621 116 osób, z których 59 930 zmarło.

Dr Cessach o zakrzepach po szczepionce. "Są tak ultrarzadkie, że ocena ich jest bardzo trudna"

Źródło: Wiadomości WP

d24w4tv

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24w4tv

Podziel się opinią

Share
d24w4tv
d24w4tv
Więcej tematów