Trwa ładowanie...

Na co podkomisja smoleńska wydała pieniądze? Mamy liczby

Podkomisja smoleńska wydała na podróże i hotele członków ponad 150 tys. złotych. A na wynagrodzenia dla nich, współpracujących ekspertów i wszystkie ekspertyzy prawie 1,2 miliona złotych. Przewidywany budżet podkomisji na rok 2017 wynosi 2 miliony zł.

Na co podkomisja smoleńska wydała pieniądze? Mamy liczbyŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d40h0w1
d40h0w1

Powołana na początku 2016 r. przez ministra obrony Antoniego Macierewicza (PiS) Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem bardzo oszczędnie udziela odpowiedzi na pytania.

Wirtualna Polska dowiedziała się jednak, że na hotele, bilety i podróże w 2016 r. wydano dokładnie 153 tys. 596 zł. Na wynagrodzenia członków podkomisji, ekspertów i ekspertyzy w 2016 roku - 1 mln 175 tys. 490 zł. A na inne rzeczy - związane na przykład z obsługą biura - kolejne 107 066 zł.

W tym roku członkowie podkomisji zarabiają tak jak w poprzednim. A więc: przewodniczący Wacław Berczyński - 8 tys. zł, Jan Obrębski, Wiesław Binienda, Piotr Witakowski, Marek Dąbrowski, Zdzisław Gosiewski, Ewa Gruszczyńska-Ziółkowska, Janusz Więckowski, Andrzej Ziółkowski - po 7 tys. zł, a reszta od 6-2 tys. zł (wszystko są to maksymalne kwoty netto).

Podkomisja broni się przed tym, aby podać listę eksperymentów wraz z kosztami ich przeprowadzenia. - O prowadzonych przez podkomisję eksperymentach oraz płynących z nich wnioskach opinia publiczna zostanie powiadomiona w raporcie końcowym. Jednocześnie informuję, że prace Podkomisji odbywają się w trybie niejawnym. Wszelkie informacje dotyczące aktualnie prowadzonych badań i eksperymentów przewodniczący udostępnia na umotywowany wniosek wyłącznie w celu zapobiegania zdarzeniom lotniczym - argumentuje sekretariat Podkomisji.

d40h0w1

Tajne dla Podkomisji okazuje się nawet to, ile razy, kiedy oraz gdzie zbierała się Podkomisja. - Podkomisja do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej spotyka się cyklicznie, w zależności od aktualnych potrzeb wynikających z prowadzonych badań i analiz. Ponadto regularnie odbywają się spotkania zespołów zadaniowych - tak brzmi odpowiedź.

Także o planowanym zakończeniu prac „opinia publiczna zostanie powiadomiona w stosownym terminie”. Kiedy najbliższa konferencja prasowej bądź publiczna prezentacja aktualnego stanu prac? „O terminie najbliższej konferencji lub prezentacji aktualnego stanu prac Podkomisji opinia publiczna zostanie powiadomiona w stosownym terminie”.

Komisji Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej, sporządzenie końcowego raportu zajęło rok i trzy miesiące. Obecna podkomisja, która ponownie zajmuje się tym tematem, pracuje od lutego 2016 r., a więc prawie rok i dwa miesiące.

Na 2016 r. budżet podkomisji był planowany na 4 miliony złotych. Łącznie w minionym roku podkomisja wydała 1,4 mln zł, a w tym został zredukowany do 2 milionów.

d40h0w1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40h0w1
Więcej tematów