Muzyczne rodziny: od Bachów i Straussów po Arkę Noego
Potwierdzeniem badań opublikowanych w najnowszym numerze "Science", które wykazały, że zdolności muzyczne są nawet w 80% dziedziczne, mogą być przykłady wielkich rodów muzycznych, takich jak rody Bachów czy Straussów.
08.03.2001 | aktual.: 12.06.2018 14:26
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów, Jan Sebastian Bach, jest zarazem najsłynniejszym przedstawicielem całego rodu Bachów - znamienitych muzyków pochodzących z Turyngii. Jan Sebastian urodził się w Eisenach jako syn muzyka miejskiego Jana Ambrożego Bacha. Jego pierwszym nauczycielem był starszy brat, Johann Christoph, organista w Ohrdruf. Inny brat Jana Sebastiana, Johann Jakob, był oboistą.
Wielką sławą cieszyli się w XVIII wieku synowie Bacha: urodzony w 1710 roku Wilhelm Friedemann, cztery lata młodszy Carl Philipp Emanuel oraz Johann Christian, urodzony w 1735 roku. Jak wynika ze źródeł historycznych, synowie "największego" Bacha byli wówczas słynniejsi od ojca.
Do słynnych muzykalnych rodów należą także wiedeńscy Straussowie, a zwłaszcza dwaj jego przedstawiciele, ojciec i syn, obaj noszący imię Johann, odróżniani jako Johann Strauss starszy i Johann Strauss młodszy.
Kolejni giganci europejskiej kultury muzycznej, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven, również mieli muzycznych przodków. Wolfgang Amadeusz był synem Leopolda Mozarta, wicekapelmistrza dworu arcybiskupa w Salzburgu. Ojciec Ludwiga van Beethovena, Johann, oraz dziadek byli zatrudnieni w orkiestrze arcybiskupa Kolonii w Bonn; matka, Maria Magdalena Kewerich, była śpiewaczką na dworze Elektora Kolonii.
Do słynnych polskich rodów muzycznych należą m.in.: Wiłkomirscy (wiolonczelista, dyrygent i kompozytor Kazimierz oraz mający osiągnięcia w tych samych dziedzinach Józef, ich siostra Wanda, słynna skrzypaczka, i Maria, pianistka) oraz Bacewiczowie (których najwybitniejszymi przedstawicielami są: Grażyna, kompozytorka, oraz Kiejstut, pianista i pedagog. Pianistka Ewa Pobłocka jest córką śpiewaczki, Zofii Janukowicz-Pobłockiej.
Z rodzinami muzycznymi mamy także do czynienia w muzyce pop. Syn popularnego wokalisty Seweryna Krajewskiego, Sebastian, jest rozpoczynającym karierę kompozytorem. Słynne są także rody Steczkowskich, Pospieszalskich oraz siostry Julita i Paula Sokołowskie. Klany muzyczne to także trzon grupy Arka Noego, którą tworzą dorośli instrumentaliści oraz ich śpiewające dzieci, czyli m.in. rodziny Friedrichów, Starostów i Malejonków. (aka)