Trwa ładowanie...
dfdraq2
08-07-2005 09:55

"Muzułmański problem potrzebuje muzułmańskich rozwiązań"

Właśnie wczoraj straciliśmy cząstkę wolności; to wyjątkowo niepokojące, bo gdy dżihadyści wszczepiają swoje szaleństwo do serca naszego otwartego społeczeństwa, nasze społeczeństwa już nigdy nie pozostaną tak otwarte - pisze na łamach "New York Timesa" publicysta Thomas L. Friedman.

dfdraq2
dfdraq2

Friedman sugeruje, że muzułmański problem potrzebuje muzułmańskich rozwiązań.

Po czwartkowych zamachach bombowych w Londynie musimy zrobić wszystko, by zminimalizować różnice cywilizacyjne między nami a muzułmanami - podkreśla Friedman. Więcej napięć międzykulturowych wyalienuje ze społeczeństwa i tak już wyobcowaną muzułmańską młodzież - twierdzi publicysta.

Jak tłumaczy, to właśnie podkreślenie różnic między kulturami było celem Osamy bin Ladena w nowojorskich atakach 11 września 2001 roku - chciał stworzyć przepaść między globalizującym się Zachodem a światem muzułmańskim.

Friedman dodaje, że teraz najważniejsze jest, by świat muzułmański zorientował się, że dla dżihadystów najistotniejszy jest kult śmierci. Jeśli nie zwalczy tego kultu, tego - jak podkreśla - raka w swoim ciele, zarazi on wszelkie stosunki między Zachodem a muzułmanami. Jednak to tylko muzułmanie mogą go wykorzenić - pisze publicysta.

Twierdzi on, że autobusy Londynu, czy paryskie metro tak długo nie będą bezpieczne, jak długo muzułmańska starszyzna nie skrytykuje, nie potępi i nie odizoluje ekstremistów ze swoich społeczności. Póki co, do dziś żaden muzułmański duchowny nie nałożył fatwy na bin Ladena - przypomina Friedman.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj