Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie wizyty irańskich ekspertów
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
poinformowało w komunikacie, że każdy może uzyskać dostęp
do jej archiwów. Jednak osoby negujące fakt mordowania ludzi w
komorach gazowych obozu nie zostaną wpuszczone na jego teren.
Placówka odniosła się w ten sposób do informacji w mediach o przyjeździe do Polski ekipy irańskich ekspertów, których zadaniem miałoby być ustalenie, ile ofiar pochłonął holokaust.
O przyjeździe ekspertów doniosła piątkowa "Rzeczpospolita". Wcześniej były ambasador Iranu w Warszawie Mohammed Taheri powiedział, że odwiedził Auschwitz i poczynił własne obliczenia. Aby spalić sześć milionów ludzi, potrzeba byłoby co najmniej piętnaście lat - powiedział.
Według "Rz" Teheran zapewnia, że eksperci będą "niezależni". Irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki oświadczył, że eksperci "nie sympatyzują ani ze sprawcami zbrodni, ani z reżimem Izraela".
Muzeum Auschwitz-Birkenau zaznaczyło w komunikacie, że wstęp do placówki jest bezpłatny i wolny dla wszystkich. "Historycy, studenci, uczniowie i inne osoby chcące uzyskać dostęp do archiwów i zbiorów muzeum zobowiązane są przedłożyć prośbę o przeprowadzenie badań wraz z motywacją" - podała placówka.
"Osoby negujące fakt mordowania ludzi w komorach gazowych, bezczeszczące tym samym pamięć ofiar, nie są wpuszczane na teren cmentarza, jakim w istocie jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau" - podkreślono w komunikacie.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się miejsce masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy deportowali do niego co najmniej 1,3 mln osób, w tym co najmniej 1,1 mln Żydów, 140-150 tys. Polaków, 23 tys. Romów, 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i ok. 25 tys. osób innych narodowości. Zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów. Obóz został wyzwolony w styczniu 1945 r.
Większość ciał zgładzonych została spalona w krematoriach. Ich dobową wydajność Niemcy szacowali w piśmie Centralnym Zarządzie Budowlanym Waffen SS i Policji w Auschwitz (Zentralbauleitung) z czerwca 1943 r. na blisko 4,8 tys. osób. Współcześnie historycy związani z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau określają, że w ciągu doby spalić można było ok. 6 tys. ciał.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 r. Jego zadaniem jest zabezpieczenie terenów byłego obozu i jego obiektów, zbieranie i gromadzenie dowodów oraz materiałów dotyczących zbrodni hitlerowskich, naukowe ich opracowywanie oraz udostępnianie ich społeczeństwu.