Mutowanie mleka
Genetycznie modyfikowane i klonowane krowy, dające mleko specjalnie przystosowane do produkcji serów, stworzyli naukowcy z Nowej Zelandii. To jeden z niewielu - na razie - eksperymentów mających na celu wyhodowanie udoskonalonych zwierząt na potrzeby przemysłu spożywczego - czytamy w internetowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Opracowane przez Ruakura Research Centre w Hamilton krowy wyposażone zostały w dodatkowe kopie genów kodujących proteiny - beta- i kappa-kazeinę. Kazeina w mleku występuje w postaci soli wapniowej, jest składnikiem twarogów i białych serów. Do stworzenia nowych krów konieczne było przygotowanie klonowanego materiału genetycznego zawierającego do 39 dodatkowych kopii genów odpowiedzialnych za produkcję kazeiny. Odpowiednio przygotowane zarodki wszczepiono 126 krowom.
Spośród 11 zdrowych, zmodyfikowanych młodych jedynie 9 krów dawało później mleko z wyższym poziomem kazeiny - informuje "Nature Biotechnology".
Mleko zmodyfikowanych krów zawiera do 20% więcej beta-kazeiny i o całe 100% więcej kappa- -kazeiny niż mleko "normalnych" krów. Łatwiej jest zatem uzyskać z niego ser - farmerzy będą mogli otrzymywać więcej gotowego produktu z tej samej objętości mleka. Wyższy poziom kazeiny spowoduje również, że cały proces produkcyjny będzie szybszy. Wprowadzenie zmodyfikowanych genów do większej populacji krów zajmie co najmniej 4 lata. Gotowe produkty pochodzące z mleka bogatszego w kazeinę na rynku mają szansę pojawić się zatem dopiero za 10 lat. (iza)
Zobacz także:
Rzeczpospolita - Mutowanie mleka