Trwa ładowanie...
d112rok

Mussolini był brytyjskim agentem, zarabiał na kochanki

Faszystowski dyktator Włoch Benito Mussolini był przez krótki czas agentem brytyjskiego wywiadu i otrzymywał ze swe usługi równowartość 6 000 dzisiejszych funtów tygodniowo - napisał dziennik "Guardian". Znaczną ilość pieniędzy Mussolini miał przeznaczać na kochanki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mussolini był brytyjskim agentem, zarabiał na kochanki
(PAP/EPA, Fot: archiwum)
d112rok

W 1917 r. 34-letni wówczas dziennikarz Benito Mussolini został zwerbowany przez wywiad MI5, by lobbować na rzecz pozostania Włoch u boku aliantów w I wojnie światowej - pisze dziennik, powołując się na historyka z uniwersytetu w Cambridge Petera Martlanda.

- Najmniej pewnym sojusznikiem podczas wojny po wycofaniu się z konfliktu rewolucyjnej Rosji były w tym czasie Włochy. Mussoliniemu od jesieni 1917 r. co najmniej przez rok płacono 100 funtów tygodniowo, czyli równowartość 6 000 dzisiejszych funtów, by uczestniczył w prowojennej kampanii - powiedział Martland.

Wypłaty zatwierdzał sir Samuel Hoare, brytyjski deputowany i pracownik MI5 w Rzymie. Wspomina on o tym w swoich wspomnieniach z 1954 r. Na szczegóły dotyczące płatności Martland natrafił jednak dopiero badając dokumenty Hoare'a.

d112rok

Mussolini nie tylko publikował prowojenne teksty w swoim piśmie "Il Popolo d'Italia", ale także napisał, że może zlecić weteranom armii włoskiej pobicie propokojowych demonstrantów w Mediolanie.

- To było dużo pieniędzy dla człowieka, który pracował wtedy jako dziennikarz, ale wobec 4 mln funtów, jakie Wielka Brytania codziennie wydawała na wojnę, to nic - twierdzi Martland.

Dodaje: nie mam na to dowodów, ale podejrzewam, że Mussolini, który był znanym kobieciarzem, znaczną część tej sumy przeznaczał na kochanki.

d112rok

Podziel się opinią

Share

d112rok

d112rok
Więcej tematów