Trwa ładowanie...

Mumia bez serca sprzed 1700 lat

Prześwietlenie mumii kobiety sprzed 1700 lat pokazało, że nasza dotychczasowa wiedza na temat balsamowania zwłok w Egipcie nie zawsze pasuje do tego, co rzeczywiście robili starożytni balsamiści.

Mumia bez serca sprzed 1700 latŹródło: Rekonstrukcja twarzy kobiety, której zwłoki poddano mumifikacji, wykonana przez kanadyjską artystkę sądową Victorię Lywood, fot: fot. Victoria Lywood
d1kl3fo
d1kl3fo

Mumia kobiety, która zmarła między 30 a 50 rokiem życia, znajduje się w zbiorach Redpath Museum należącego do McGill University (Montreal, Kanada). Kupiono ją jeszcze w XIX w. w Luksorze (starożytne Teby w południowym Egipcie) w związku z tym nie wiadomo, gdzie ją znaleziono. Naukowcy nie wiedzą nawet, jak miała na imię.

Wraz z mumią kupiono wówczas także trumnę, ale nie ma pewności, czy to w niej pochowano kobietę. XIX-wieczni handlarze starożytnościami często łączyli mumie i trumny pochodzące z różnych grobowców, by uzyskać wyższą cenę. W starożytności nierzadkie były też przypadki wtórnego używania trumien.

Datowania radiowęglowe wskazują, że kobieta żyła około 1700 lat temu. Egiptem rządzili wówczas Rzymianie, a chrześcijaństwo zaczynało wypierać pogańskie religie i tradycje. Kobieta należała jednak do rodziny wierzącej wciąż w dawnych bogów i jej bliscy zadbali, by została poddana mumifikacji.

Jak donosi serwis LiveScience, kanadyjscy badacze prześwietlili niedawno kobietę za pomocą nowoczesnego tomografu komputerowego, co zaowocowało kilkoma niespodziankami.

d1kl3fo

Przede wszystkim okazało się, że w głowie kobiety wciąż jest mózg. Tymczasem grecki historyk Herodot dość szczegółowo opisywał sposób usuwania mózgu podczas balsamowania zwłok z zastosowaniem najstaranniejszej metody.

Obrazy z tomografu pokazały również, że balsamiści przez otwór zrobiony w kroczu wyjęli wszystkie organy wewnętrzne, w tym serce. Usunięcie tego organu jest dla naukowców kolejną niespodzianką.

Serce odgrywało bowiem kluczową rolę w wierzeniach Egipcjan i z tego powodu egiptolodzy przez długi czas byli przekonani, że organu tego nie wyjmowano podczas balsamowania zwłok. Jednak prześwietlenia mumii prowadzone w ostatnich latach już w kilku przypadkach wykazały, że czasami serce jednak usuwano.

Egiptolodzy na razie nie potrafią powiedzieć, co z balsamiści robili z wyjętym sercem. Najpewniej wkładali je wraz z innymi organami do urn kanopskich, ale to jedynie przypuszczenie, które wymaga potwierdzenia badaniami tkanek zachowanych w tych naczyniach.

d1kl3fo

Trzecią niespodzianką okazały się dwie cienkie plakietki z kartonażu umieszczone pod koniec balsamowania na mostku i brzuchu kobiety. Naukowcy spekulują, że miały one rytualnie zastępować usunięte serce oraz leczyć uszkodzenia powstałe podczas usuwania organów wewnętrznych.

Prześwietlenia i oględziny mumii pozwoliły również ustalić, że jej wnętrze balsamiści wypełnili przyprawami i porostami, a dziurę zrobioną w kroczu zamknęli płótnem i żywicą.

Kanadyjscy badacze podkreślają, że możliwości, jakie oferują współczesne technologie obrazowania medycznego, mają ogromne znaczenie w dostarczaniu dowodów na to, jak zmieniały się praktyki pogrzebowe w starożytnym Egipcie. Kobieta żyła w czasach, gdy sztuka mumifikacji była już dziedziną upadającą i być może to tłumaczy część niespodzianek.

Wojciech Pastuszka, Archeowiesci.pl

d1kl3fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kl3fo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj