Trwa ładowanie...

Mularczyk odpowiada niemieckiemu tygodnikowi. "Niemcy żyją w samozadowoleniu"

Poseł PiS zarzucił nie tylko niemieckiej gazecie, ale również całemu społeczeństwu braki w wiedzy na temat II wojny światowej. Stwierdził również, że strona niemiecka "prowadzi z Polską grę".

Share
Mularczyk odpowiada niemieckiemu tygodnikowi. "Niemcy żyją w samozadowoleniu"Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2d30so

Powołując się na badania i informacje zebrane przez historyków, tygodnik podał, że Polska po II wojnie światowej otrzymała około 1/6 niemieckich wypłat dla zagranicznych ofiar Hitlera – tj. około 1,6 mld euro. Autorzy badań Krzysztof Ruchniewicz z Wrocławia i Constatin Goschler z Bochum podkreślili jednak, że wspomniana kwota nie równoważy strat jakie Polska poniosła w wyniku działań wojennych.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec odniósł się do artykułu "Der Spiegel" na antenie Radia Maryja.

- Ten artykuł kwestionuje fakty. Pokazuje, jak wielka jest niewiedza po stronie państwa niemieckiego: mediów, ale też społeczeństwa niemieckiego, odnośnie skutków II wojny światowej. Niemcy żyją w samozadowoleniu, twierdząc, że wyrównali wszelkie szkody, które poniosła Polska podczas II wojny światowej. A tak faktycznie nie jest. Niestety Niemcy nie wypłaciły Polsce praktycznie żadnych reparacji wojennych - powiedział.

Zobacz także: Polska jest konkurentem dla wielkich państw? „Jesteśmy spychani do rubryki 'dom wariatów'"

Dodał również, że działania Niemiec ws. reparacji są "grą, z którą mamy do czynienia od 70 lat". Zdaniem Arkadiusza Mularczyka, Niemcy chwytają się wszelkich argumentów, aby nie zapłacić Polsce odszkodowań. Poseł PiS nie wierzy również w dane pochodzące z raportu Ruchniewicza i Goschlera.

- Twierdzenie, że była to 1/6 kwot wypłaconych wszystkim ofiarom nazizmu jest nieprawdziwa. Jeśli rzeczywiście tak by było, to przyznacie Państwo, że 6-8 mld euro za II wojnę światową, to byłby kropla w morzu krzywd i nieszczęść, które Niemcy wyrządziły Rzeczpospolitej Polsce - stwierdził.

Źródło: Radio Maryja

d2d30so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d30so
d2d30so
Więcej tematów