Trwa ładowanie...

Prawdziwy skandal. Zaprosił na przyjęcie człowieka z Moskwy

Od ataku Rosji na Ukrainę w lutym tego roku przedstawiciele rosyjskiego korpusu dyplomatycznego są ignorowani przez polskie władze w kontekście zaproszeń na oficjalne wydarzenia. Podobna, niepisana zasada, miała dotyczyć też działania innych korpusów. "Rzeczpospolita" donosi, że wyłamał się z niej nuncjusz apostolski w Polsce i zaprosił na przyjęcie ambasadora Rosji.

Nuncjusz apostolski w Polsce zaprosił na przyjęcie rosyjskiego ambasadora.Nuncjusz apostolski w Polsce zaprosił na przyjęcie rosyjskiego ambasadora.Źródło: Agencja Wyborcza.pl, fot: Jakub Orzechowski,, Maciek Jaźwiecki
d1gr9ji
d1gr9ji

Polska strona nie kryła się dotychczas z niechęcią wobec rosyjskich dyplomatów w Polsce. Od kilku miesięcy ambasada nie otrzymywała żadnych oficjalnych zaproszeń na ważne spotkania i wydarzenia. Inne korpusy, jeśli miały taką wolę, były proszone o informowanie o tym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Miało to pozwolić uniknąć spotkania się polskiego polityka z rosyjskim ambasadorem - donosi "Rzeczpospolita".

Nuncjusz zaprosił Andriejewa

Z takiej zasady, co może zaskakiwać, wyłamała się Nuncjatura Apostolska w Polsce. Siergiej Andriejew, na zaproszenie abp. Salvatore Pennacchio, we wtorek miał pojawić się na przyjęciu w siedzibie nuncjatury przy alei Szucha w Warszawie.

d1gr9ji

Z takiej sytuacji nie było zadowolone samo MSZ. "RZ" pisze w kontekście reakcji ministerstwa o "konsternacji". Co jednak kluczowe, finalnie nie doszło do spotkania z ważnym polskim politykiem, bo wydelegowany sekretarz stanu nie dotarł na miejsce.

- W zasadzie zaproszeniu dla rosyjskiego ambasadora nie powinniśmy się dziwić, bo Watykan prowadzi dość łagodną politykę w odniesieniu do Rosji. Wystarczy posłuchać papieża. Ale, tak czy inaczej, inni goście zostali przez nuncjusza postawieni w bardzo niewygodnej sytuacji – przywołuje wypowiedź swojego rozmówcy dziennik.

Polacy o rosyjskim ambasadorze

Wirtualna Polska, w swoim najnowszym sondażu zrealizowanym przez United Surveys, zapytała Polaków o to, czy Polska powinna wydalić rosyjskiego ambasadora i zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

d1gr9ji

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło: "Rzeczpospolita", WP Wiadomości

Zobacz też: Europa ma powody do obaw? "Rosjanie mają niewyczerpany arsenał pomysłów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gr9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1gr9ji
Więcej tematów