Trwa ładowanie...
d1i9xpf
MSZ Rosji: działania Turcji mogą pogorszyć sytuację w Syrii

MSZ Rosji: działania Turcji mogą pogorszyć sytuację w Syrii

• Moskwa oświadczyła, że jest "głęboko zaniepokojona" ruchami wojsk tureckich
• Według rosyjskiego ministerstwa takie działania mogą pogorszyć sytuację w Syrii
• Rosjanie zaznaczyli, że chodzi o aspekt militarny i polityczny
• "Działania Turcji stawiają pod znakiem zapytania suwerenność i jedność terytorialną Syryjskiej Republiki Arabskiej"
• MSZ wzywa Ankarę, aby powstrzymała się od kolejnych kroków destabilizacyjnych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1i9xpf

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło zaniepokojenie tureckimi działaniami na północy Syrii. Zdaniem Moskwy mogą one doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w tym kraju, zarówno wojskowej jak i politycznej.

Turcja rozpoczęła 24 sierpnia operację wojskową pod kryptonimem "Tarcza Eufratu", której celem jest zwalczanie dżihadystów z IS, ale również ugrupowań kurdyjskich walczących z IS. W sobotę Turcja i rebelianci otworzyli nowy odcinek frontu w północnej Syrii, ok. 55 km na zachód od wyzwolonego wcześniej Dżarabulusu.

d1i9xpf

"To działanie stawia pod znakiem zapytania suwerenność i integralność terytorialną Syryjskiej Republiki Arabskiej" - podkreślił w komunikacie rosyjski resort dyplomacji.

"Wzywamy Ankarę do powstrzymania się od jakichkolwiek posunięć, które mogłyby doprowadzić do dalszej destabilizacji sytuacji w Syrii" - dodano.

Wcześniej działania Turcji w Syrii krytykowały Stany Zjednoczone. Na zarzuty Amerykanów w tej sprawie władze w Ankarze odpowiadają, że nie zamierzają trwale rozmieszczać swych sił zbrojnych w Syrii i zależy im jedynie na ochronie granicy przed IS i kurdyjską milicją Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG).

Turcja postrzega YPG jako przedłużenie zdelegalizowanej w tym kraju Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która prowadzi walkę zbrojną na tureckim terytorium. Jednak dla USA YPG to poważna siła zwalczająca IS.

d1i9xpf

Podziel się opinią

Share
d1i9xpf
d1i9xpf
Więcej tematów