WP
IAR

MSZ potwierdza: w zamachu w Somalii zginęło dwóch Polaków

Dwóch Polaków zginęło w zamachu w stolicy Somalii Mogadiszu. Zajmowali się działalnością humanitarną i biznesową. Wskutek wybuchu bomby zginęło w sumie 11 osób - informuje MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Somalia, miejsce wybuchu
Somalia, miejsce wybuchu (PAP/EPA, Fot: SAID YUSUF WARSAME)
WP

Służby konsularne MSZ prowadzą niezbędne działania związane z tragedią dwóch mężczyzn "posiadających także polskie obywatelstwo". Są w kontakcie ze służbami somalijskimi.

W środę rano Marek Biernacki, minister-koordynator służb specjalnych, powiedział na antenie TVN24, że według nieoficjalnych informacji w zamachu w Somalii mogło zginąć dwóch obywateli Polski.

Według władz Somalii, wskutek wybuchu bomby w stolicy kraju Mogadiszu zginęło co najmniej 11 osób, a 22 zostały ranne. Połowa z nich jest w stanie ciężkim. Wśród zabitych ma być dwóch obywateli polskich pochodzenia somalijskiego i palestyńskiego. Na razie potwierdzono śmierć jednego z nich.

WP

- Dwa dni temu (...) - to było w poniedziałek - doszło do zamachu terrorystycznego w Mogadiszu. Był to zamach (...) pod hotelem w samym centrum miasta, na delegację ONZ, która - całe szczęście - zdążyła opuścić już hotel. Mamy niepotwierdzone informacje (...), że zginęło dwóch polskich obywateli - powiedział Biernacki w środę w TVN24.

- Wydaje nam się, że (...) ten zamach został przeprowadzony przeciwko delegacji ONZ. To jest informacja nieoficjalna. Czekamy na potwierdzenie. Ani państwo somalijskie, ani nasi partnerzy nie potwierdzili tego - dodał Biernacki.

Nikt nie przyznał się do zamachu, ale sposób jego przeprowadzenia wskazuje na asz-Szabab - somalijską islamistyczną organizację militarną, która od trzech lat jest komórką al-Kaidy w Rogu Afryki.

"Abdulcadir Gabeire Farah wraz z innym obywatelem Polski był w tym czasie w okolicach Villa Somalia - kompleksu rządowego, gdzie doszło do zamachu terrorystycznego" - pisze na Facebooku Fundacja dla Somalii, której prezesem jest jeden z zaginionych - Farah. "Tak długo, jak nie otrzymamy sprawdzonych i potwierdzonych informacji od oficjalnych służb dyplomatycznych, nie jesteśmy w stanie udzielić bardziej szczegółowych informacji" - czytamy na stronie.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP