Trwa ładowanie...
d2w4cup
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ: Polska zaniepokojona doniesieniami o naruszaniu przez Rosję Traktatu INF

Polska z niepokojem przyjmuje ustalenia o naruszaniu przez Rosję traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF) z 1987 r. - oświadczyło MSZ. Resort ocenia, że podważenie traktatu byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ: Polska zaniepokojona doniesieniami o naruszaniu przez Rosję Traktatu INF
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d2w4cup

"Polska z niepokojem przyjmuje ustalenia zawarte w raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu z 29 lipca 2014 r. dotyczące nieprzestrzegania przez Federację Rosyjską postanowień Traktatu dotyczącego całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu z 1987 r. (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty - INF)" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Jak podkreślono, Traktat INF jest jednym z fundamentów reżimu kontroli zbrojeń i rozbrojenia jądrowego, który likwidował całą kategorię uzbrojenia, w istotny sposób przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. "Jego podważenie byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego" - ocenia MSZ.

"Oczekujemy, że Federacja Rosyjska skorzysta z możliwości, jaką daje m.in. mechanizm konsultacyjny ze Stanami Zjednoczonymi i udzieli obszernych wyjaśnień w sprawie zastrzeżeń odnośnie do właściwej implementacji Traktatu INF oraz powróci do jego przestrzegania, wypełniając tym samym swoje zobowiązania międzynarodowe" - zaznacza MSZ.

d2w4cup

Podkreśla, że obecna sytuacja potwierdza znaczenie polityki nuklearnego odstraszania NATO przyjętej wraz z Koncepcją Strategiczną podczas szczytu Sojuszu w Lizbonie w 2010 r. "Polska podejmie z sojusznikami z NATO konsultacje w sprawie informacji o nieprzestrzeganiu przez Rosję Traktatu INF w celu jej całkowitego wyjaśnienia" - zapowiada MSZ.

Opublikowany przez Departament Stanu we wtorek coroczny raport ws. kontroli zbrojeń, stwierdza, że "USA ustaliły, że Rosja łamie swe zobowiązania wynikające z układu INF", czyli traktatu z 1987 roku o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (z ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces).

Chodzi o układ podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, który zakazuje posiadania, produkcji i testowania pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km. Powszechnie uważa się, że porozumienie to pomogło doprowadzić do zakończenia zimnej wojny i jest kluczowym elementem amerykańsko-rosyjskich wysiłków na rzecz kontroli zbrojeń.

Rzecznik Białego Domu potwierdził, że prezydent Barack Obama napisał list do prezydenta Rosji, by osobiście poinformować go, że zdaniem USA Rosja złamała traktat INF. "Sprawa jest bardzo poważna i wymaga uwagi obu przywódców - USA i Rosji" - powiedział Josh Earnest na briefingu w Białym Domu.

Jak powiedział, USA na podstawie materiałów wywiadowczych doszły do wniosku, że Rosja łamie traktat, ale odmówił sprecyzowania, kiedy i w jaki sposób Rosja złamała - zdaniem USA - układ z 1987 roku.

d2w4cup

Podziel się opinią

Share

d2w4cup

d2w4cup
Więcej tematów