Trwa ładowanie...

MSZ podało, kiedy wyśle KE odpowiedź ws. zagrożenia praworządności w Polsce

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyśle odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej związane z zagrożeniem praworządności w Polsce. Unijna instytucja dała Polsce miesiąc na przygotowanie tej informacji.

MSZ podało, kiedy wyśle KE odpowiedź ws. zagrożenia praworządności w PolsceŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dkrx670
dkrx670

"Odpowiedź (na zalecenia KE) zostanie wystosowana w poniedziałek, jeżeli data udzielenia odpowiedzi przypada w dzień wolny od pracy, to obowiązującym terminem jest pierwszy roboczy dzień, przypadający po tej dacie" - poinformowało biuro prasowe MSZ.

Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na zmiany i rozwiązanie problemów

Wydając zalecenia 26 lipca, Komisja Europejska dała Polsce miesiąc na odpowiedź. Zalecenia instytucji dotyczą czterech ustaw przyjętych przez polski Sejm, które - zdaniem Komisji - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności.

Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (zostały zawetowane przez prezydenta), nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych (podpisaną 25 lipca przez prezydenta), oraz ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa (opublikowaną i obowiązującą od 13 lipca).

dkrx670

Komisji nie podoba się też wiek emerytalny

Zdaniem KE ustawy te "doprowadzą do strukturalnego osłabienia niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce oraz będą miały natychmiastowy i znaczny negatywny wpływ na niezależne funkcjonowanie całego sądownictwa".

Poza procedurą praworządności KE uruchomiła też 31 lipca postępowanie o naruszenie prawa UE w odniesieniu do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Główne zastrzeżenie prawne KE dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

Zdaniem KE jest to sprzeczne z art. 157. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia. Minister Elżbieta Rafalska oraz premier Beata Szydło skrytykowały decyzję KE w tej sprawie.

dkrx670
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkrx670
Więcej tematów