Trwa ładowanie...

MSZ ostro o polityce Rosji. "Rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego"

W siódmą rocznicę aneksji należącego wówczas do Ukrainy Krymu Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym przypomniano polskie stanowisko wobec tamtych wydarzeń. "Aneksja stanowi rażące pogwałcenie prawa i zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie" – podkreślił resort dyplomacji.
Share
MSZ ostro o polityce Rosji. "Rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego"
MSZ ostro o polityce Rosji. "Rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego"Źródło: YouTube
d2hhvw2

MSZ zwrócił uwagę, że 16 marca 2014 r. przy obecności rosyjskich wojsk okupacyjnych w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol przeprowadzono nielegalne "referendum" i następnie tereny te bezprawnie ogłoszono częścią Federacji Rosyjskiej.

Resort przypomniał o "trwałym poparciu" Polski dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w granicach sprzed wydarzeń z 2014 roku.

Rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego

"Kontynuowana, wbrew fundamentalnym zasadom stosunków międzynarodowych, nielegalna aneksja Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską stanowi nie tylko rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego, ale także poważne zagrożenie dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie" - czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.

d2hhvw2

Paweł Kukiz rozmawia z Kaczyńskim i Gowinem. Włodzimierz Czarzasty komentuje

MSZ wskazało też na konieczność kontynuowania dotychczasowej polityki wobec Rosji. "Podkreślamy konieczność kontynuacji przez społeczność międzynarodową polityki nieuznawania oraz restrykcji, w reakcji na rosyjską agresję i trwającą okupację Półwyspu" – napisano w komunikacie.

Polski resort dyplomacji wyraził też "kategoryczny sprzeciw" wobec działań Rosji mających na celu legitymizację i utrwalenie dokonanej nielegalnej aneksji, w tym militaryzację półwyspu, rozbudowę infrastruktury wojskowej i intensyfikację aktywności militarnej.

d2hhvw2

MSZ wezwało też Rosję do przestrzegania praw człowieka oraz potępiło prześladowanie Tatarów Krymskich, do którego miało dochodzić w ostatnich latach.

Resort wyraził również oczekiwanie zapewnienia nieograniczonego dostępu do terytorium okupowanego Półwyspu organizacjom międzynarodowym działającym na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Sankcje

Na początku marca Unia Europejska przedłużyła nałożone sankcje o sześć miesięcy wobec 177 osób i 48 podmiotów, którym zarzuca się aneksję Krymu i podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

d2hhvw2

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

Zastosowano je po raz pierwszy 17 marca 2014 r. w odpowiedzi na niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy.

Przeczytaj także:

Rosja. Aleksiej Nawalny potwierdził miejsce swojego pobytu

MSZ jednak zbuduje najdroższą ambasadę RP. Wiemy, ile wyniesie rachunek za "dumę Polski

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hhvw2

Podziel się opinią

Share
d2hhvw2
d2hhvw2
Więcej tematów