ŚwiatMSZ Białorusi o sytuacji na granicy z Polską. Komunikat z Mińska

MSZ Białorusi o sytuacji na granicy z Polską. Komunikat z Mińska

Białoruski resort dyplomacji skomentował sytuację na granicy z naszym krajem. Rzecznik MSZ w Mińsku stwierdził w oświadczeniu, że "Polska stworzyła dziwną sytuację". Nadal nie ma decyzji ws. konwoju z pomocą.

MSZ Białorusi o sytuacji na granicy z Polską. Komunikat z Mińska
MSZ Białorusi o sytuacji na granicy z Polską. Komunikat z Mińska
Źródło zdjęć: © PAP | Artur Reszko
oprac. AJK

"Strona polska stworzyła bardzo dziwną sytuację, próbując przedstawiać swoje życzenia jako rzeczywistość i na dodatek stawiając sprawy wewnętrzne wyżej niż konkretne działania i interesy zwykłych ludzi" - napisał rzecznik MSZ w Mińsku Anatol Hłaz w komunikacie przekazanym PAP.

Nie wskazał w nim, czy polski konwój z pomocą dla migrantów po białoruskiej stronie granicy w pobliżu Usnarza Górnego zostanie wpuszczony na Białoruś. Według Hłaza gdyby polska strona "rzeczywiście martwiła się o uchodźców, mogłaby spokojnie przekazać im wszystkie niezbędne rzeczy".

"MSZ Polski skierowało do nas formalną notę i nie czekając na odpowiedź, już na granicę wyjechał jakiś konwój, tak jakby Białoruś nie była suwerennym państwem i nie trzeba było poczekać na odpowiedź" - stwierdził rzecznik białoruskiego MSZ.

Zobacz też: Konwój na granicy. Marcin Przydacz: faktyczne intencje władz Białorusi

Hłaz przekazał PAP także, że "uchodźcy twierdzą, że byli zatrzymani w Polsce i samochodami dowiezieni na granicę".

MSZ Białorusi o sytuacji na granicy z Polską. Komunikat z Mińska

Odnosząc się do sytuacji grupy, która koczuje na granicy, urzędnik reżimu Łukaszenki stwierdził, że znajdują się oni "na linii granicy", a strona białoruska traktuje "wszystkich tych ludzi maksymalnie humanitarnie".

Według rzecznika MSZ Białorusi uchodźcy ci domagają się międzynarodowej ochrony w Polsce, którą nazywa "krajem mającym bezpośredni udział w prowokowaniu migracji z Afganistanu jako członek koalicji z USA".

Białorusin stwierdził też, że władze jego kraju nie będą tworzyć "problemów granicznych", a granica powinna być "linią współpracy i wszelkie kwestie z nią związane mogą być skutecznie rozwiązane tylko przez dialog".

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
białoruśgranicamińsk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (161)