PolskaMSWiA proponuje zmiany w przepisach antykorupcyjnych

MSWiA proponuje zmiany w przepisach antykorupcyjnych

Publikowanie oświadczeń majątkowych urzędników w Biuletynie Informacji Publicznej, wprowadzenie możliwości potwierdzenia danych z oświadczenia majątkowego oraz zakaz zatrudniania w prywatnych instytucjach osób, które z racji pełnionych funkcji dysponują środkami publicznymi - to główne propozycje zmian w przepisach antykorupcyjnych proponowane przez MSWiA.

"Zaproponowaliśmy m.in. wprowadzenie zakazu zatrudniania przez spółki i firmy osób, które w związku z pełnioną przez siebie funkcją uczestniczą w przyznawaniu środków publicznych" - wyjaśniła w środę w rozmowie z PAP rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Alicja Hytrek. Chodzi głównie o ministrów, wiceministrów, dyrektorów generalnych.

Projekt zmian w przepisach antykorupcyjnych przygotowany przez ministerstwo zakłada też zakaz pełnienia przez urzędników państwowych lub osoby pracujące w służbie cywilnej funkcji członków zarządu stowarzyszeń prowadzących działalność publiczną.

Kolejną propozycją resortu jest nałożenie na organy założycielskie spółek z udziałem Skarbu Państwa obowiązku prowadzenia wykazu osób, które zostały powołane lub wybrane w skład ich organów. Osoby takie ponadto będą mogły być wyznaczone tylko do jednej (a nie jak dotychczas do dwóch) spółki prawa handlowego jako reprezentanci np. Skarbu Państwa, instytucji państwowej czy jednostki samorządowej.

"Proponujemy także, aby oświadczenia o stanie majątkowym dyrektorów generalnych urzędów naczelnych i centralnych organów administracji rządowej oraz urzędów wojewódzkich odbierał szef Służby Cywilnej. On też miałby przedstawiać sprawozdanie z analizy złożonych oświadczeń premierowi i ministrowi odpowiedzialnemu za administrację publiczną" - powiedziała Hytrek.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami oświadczenia majątkowe będą składać także członkowie komisji przetargowych powołanych do przygotowywania lub przeprowadzania postępowań dotyczących zamówień publicznych, których wartość przekracza 30 tys. euro.

Projekt zakłada też, że podmioty odbierające oświadczenia majątkowe (np. szef Służby Cywilnej) będą mieć uprawnienia do zwrócenia się m.in. do urzędów skarbowych, spółek prawa handlowego, instytucji państwowych, a także Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego o potwierdzenie zawartych w oświadczeniu danych. Wprowadzone zostanie również ujednolicenie terminów składania corocznych oświadczeń o stanie majątku do dnia 15 maja.

Resort proponuje też, aby radni samorządu terytorialnego mogli kontynuować rozpoczętą przed uzyskaniem mandatów działalność gospodarczą.

"Zmiany te pozwolą na rzetelną kontrolę przestrzegania przepisów ustawy antykorupcyjnej przez osoby pełniące funkcje publiczne" - podkreśliła Hytrek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)