MS chce karać nieletnich kryminalistów jak dorosłych
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który zakłada większą odpowiedzialność nieletnich przestępców za popełnione przestępstwa. Według nowych przepisów, za ciężkie pobicie bądź gwałt, młodociany sprawca zamiast do zakładu poprawczego będzie mógł trafić do więzienia.
06.02.2019 | aktual.: 06.02.2019 07:22
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", nowa propozycja resortu Zbigniewa Ziobry zakłada znaczne rozbudowanie katalogu przestępstw, za które nieletni sprawcy będą odpowiadali w takim samym stopniu jak dorośli. Dotąd wspomniane obostrzenia dotyczyły jedynie najcięższych przestępstw, m.in. zabójstwa, spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego, rozboju czy zamachu na prezydenta. W praktyce jednak często chroniła ich ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, która miała "przeciwdziałać przejawom demoralizacji" głównie przy pomocy środków wychowawczych i profilaktyki.
Zobacz też: Zbigniew Ziobro zaostrza kary. Prof. Płatek: "Jest źle przygotowany do pełnienia służby"
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że po planowanych zmianach decydująca będzie społeczna szkodliwość popełnionego czynu, a dopiero w dalszej kolejności stopień zdemoralizowania sprawcy. Według projektu, młodzi sprawcy będą mogli trafić do więzienia popełnienie każdej zbrodni, czyli przestępstwa zagrożonego karą co najmniej trzech lat więzienia. Do katalogu tych przestępstw dołączą również wybrane czyny zagrożone krótszą odsiadką, m.in. pobicie, gwałt oraz molestowanie seksualne.
Zobacz też: Do 10 lat więzienia za płatność kradzioną kartą. Zbigniew Ziobro chce zaostrzyć Kodeks karny
Resort zamierza również zrezygnować z kodeksowego ograniczenia górnej granicy kary dla nieletniego, która obecnie wynosi dwie trzecie wysokości sankcji dla dorosłego przestępcy. W praktyce oznacza to, że małoletniemu kryminaliście, który dopuścił się poważnej zbrodni, może grozić nawet 30 lat więzienia.
Część środowiska prawniczego twierdzi, że resort sprawiedliwości "idzie na łatwiznę" i zamiast resocjalizować najbardziej podatną na ten proces grupę przestępców, zamierza ich izolować, by w ten sposób pozbyć się problemu. Autorzy projektu podkreślają jednak, że o wysokości kary będą decydowały również czynniki takie jak okoliczności przestępstwa, stopień rozwoju sprawcy i jego kryminalna przeszłość.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl