Innowacje"Mrugający olbrzym" w pobliżu centrum Drogi Mlecznej. Przełomowe odkrycie

"Mrugający olbrzym" w pobliżu centrum Drogi Mlecznej. Przełomowe odkrycie

Astronomowie zauważyli olbrzymią "mrugającą" gwiazdę w centrum Drogi Mlecznej, ponad 25 000 lat świetlnych od nas. Naukowcy sądzą, że może być to prawdziwy olbrzym ponad 100 razy większy od Słońca.

Droga Mleczna
Droga Mleczna
Źródło zdjęć: © Pexels

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował, że gwiazda VVV-WIT-08 zmniejszyła swoją jasność 30-krotnie, tak że niemal zniknęła z nieba. Wiele gwiazd zmienia swoją jasność, ponieważ pulsują one lub są zaćmiewane przez drugą gwiazdę w układzie podwójnym. Wyjątkowo rzadkim zjawiskiem jest to, że gwiazda staje się słabiej widoczna przez okres kilku miesięcy, a potem znowu jaśnieje.

Mrugający Olbrzym w Drodze Mlecznej. Co to za gwiazda?

Naukowcy uważają, że VVV-WIT-08 może należeć do nowej klasy układów podwójnych gwiazd typu "mrugający olbrzym", w którym olbrzymia gwiazda – 100 razy większa od Słońca – jest zaćmiewana raz na kilka dekad przez jeszcze niewidocznego towarzysza.

- To niesamowite, że właśnie zaobserwowaliśmy ciemny, duży i wydłużony obiekt przechodzący między nami a odległą gwiazdą i możemy tylko spekulować, jakie jest jego pochodzenie - powiedział współautor pracy, dr Sergey Koposov z University of Edinburgh.

VVV-WIT-08 to bardzo szczególny obiekt. Inne podobne gwiazdy też wykazywały podobne spadki światła, ale nie na aż tak dużym poziomie. Przyczyną takiej sytuacji może być inna gwiazda lub planeta otoczona grubym dyskiem pyłu na długiej orbicie VVV-WIT-08.

Epsilon Aurigae to inna olbrzymia gwiazda

Podobnym przykładem jest Epsilon Aurigae. To nadolbrzyma gwiazda z towarzyszem okrytym dyskiem na 27-letniej orbicie. Ten powoduje przyciemnienie gwiazdy o około 50 proc. przez nawet 730 dni.

Epsilon Aurigae został odkryty kilka lat temu i jest aktualnym rekordzistą w dziedzinie zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd o najdłuższym okresie orbitalnym. 69 lat to rekord, do którego VVV-WIT-08 jest obecnie pretendentem.

Źródło: urania.edu.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)