"To kwestia kilku tygodni". Nowacka zapowiada kluczową ustawę

- Związki partnerskie to jest cywilizacyjna konieczność. Jednak w pierwszej kolejności zajmiemy się "mową nienawiści" - zapowiedziała we wtorek w Polsat News Barbara Nowacka (KO). Przekazała, że przedstawienie projektu ustawy może być kwestią kilku tygodni.

Barbara Nowacka zapowiedziała projekt ustawy dotyczący "mowy nienawiści"
Barbara Nowacka zapowiedziała projekt ustawy dotyczący "mowy nienawiści"
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Sonia Bekier

Barbara Nowacka (KO) została zapytana, czy ustawa o związkach partnerskich to plan na pierwsze 100 dni nowego rządu Donalda Tuska, czy coś, co trzeba będzie wynegocjować w ramach koalicji. - Związki partnerskie to jest cywilizacyjna konieczność. To jest wstyd, że w Polsce dwie osoby nie mogą zawrzeć takiego związku - podkreśliła posłanka.

Jak twierdzi: - Pewną przeszkodą będzie prezydent Andrzej Duda, który zaangażowany jest po stronie Prawa i Sprawiedliwości i część ustaw będzie blokował. Uważamy, że to jest jedna z tych ustaw, którą może chcieć blokować.

Dopytywana, czy jest na to zgoda w koalicji, oświadczyła, że posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy są do tego przekonani. - Z posłami Trzeciej Drogi będziemy o tym rozmawiać - zapowiedziała Nowacka. Dodała, że rozmowy z Trzecią Drogą prowadzą także organizacje pozarządowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Organizacje pozarządowe prosiły, żebyśmy najpierw "odczarowali" atmosferę wokół społeczności LGBT, która była narażona przez lata na szykany z ambony i z urzędów, w tym również urzędów centralnych - przekazała Nowacka. - Również z ust prezydenta RP płynęły słowa niegodne - dodała.

- Prosili nas o działania w pierwszej kolejności w sprawie mowy nienawiści - poinformowała Nowacka.

Dopytywana, kiedy można spodziewać się konkretnego projektu ustawy ws. mowy nienawiści, powiedziała, że "to może być kwestia kilku tygodni".

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (82)