Trwa ładowanie...
d3hzioc

Moskwa nie może traktować Polski jak wasala

Niemiecki dziennik "Tagesspiegel" krytykuje w środę twarde stanowisko prezydenta Rosji Władimira Putina w kwestii przyszłości Kaliningradu.

d3hzioc
d3hzioc

W komentarzu czytamy: Władimira Putina uważano za partnera, z którym można negocjować. Bez hałaśliwego stawiania żądań, jak za czasów Borysa Jelcyna. Teraz Putin domaga się jednak - w obliczu nieodległego wstąpienia Polski i Litwy do Unii Europejskiej - które uczyni Koenigsberg (Królewiec) wyspą w UE, utworzenia eksterytorialnego korytarza do rosyjskiej enklawy. Nie chce zgodzić się na wizy, nazywając takie rozwiązanie "gorszym od zimnej wojny".

To dziwne, że takie uproszczenia odnoszą skutek w przypadku niektórych polityków na Zachodzie. Nawet kanclerz Gerhard Schroeder uważa, że trzeba wyjść Moskwie naprzeciw - stwierdza komentator.

Jego zdaniem, klucz do rozwiązania problemu znajduje się w Rosji, a zewnętrzna granica UE nie musi dzielić, jeżeli jest właściwie zorganizowana.

Ruch osobowy i handel Niemiec z Polską i Czechami zwiększył się kilkakrotnie, chociaż do dziś przebiega między nimi granica Schengen (granica zewnętrzna UE). Rosyjscy pogranicznicy do dziś nie zrobili nic, aby odprawy graniczne przebiegały w cywilizowany sposób. Z wydawaniem wiz można sobie poradzić, jeżeli Rosja zezwoli na powstanie w Kaliningradzie większej ilości konsulatów. Warszawa i Wilno nie będą oponowały przeciwko nowoczesnemu rozwiązaniu problemu tranzytu - pod warunkiem, że Moskwa będzie traktować je jak partnerów, a nie jak wasali. Trzeba uczynić Rosję bardziej europejską, a nie odwrotnie - napisał dziennik. (mag)

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj