Trwa ładowanie...
d1wor96
d1wor96

Moskal w Senacie? Część Polonii przeciwna

Ze zdziwieniem spotkało się wśród
działaczy polonijnych w USA zaproszenie prezesa Kongresu Polonii
Amerykańskiej, Edwarda Moskala, do Senatu RP na wyznaczoną na 30
kwietnia debatę o emigracji i Polakach zagranicą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1wor96

To zaproszenie to zupełne nieporozumienie - powiedział redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika", Maciej Wierzyński. Dodał, że jako przywódca Polonii Moskal jest kompletnie skompromitowany.

W prawyborach do Kongresu USA w Chicago Moskal użył antysemickich argumentów przeciw Rahmowi Emanuelowi - przeciwnikowi popieranej przez KPA Nancy Kaszak. Mimo początkowej przewagi w sondażach, zdecydowanie przegrała ona w głosowaniu. _ Okazało się, że Moskal szkodzi nawet osobom, których popiera_ - powiedział Wierzyński.

Wierzyński dodał, że Moskal, jako Amerykanin polskiego pochodzenia nie może reprezentować w Senacie Polaków mieszkających za granicą.

d1wor96

Podobną opinię o prezesie Moskalu ma była działaczka KPA, a obecnie rozłamowej Federacji Amerykanów Polskiego Pochodzenia, Marylin Piurek. Nie znam się na polskiej polityce, ale ktokolwiek zaprosił Moskala do Senatu, musi być ignorantem w polityce amerykańskiej. Większość Polonii nie angażuje się w działalność KPA, a ci, którzy się angażują, odczuwają do Moskala coraz mniejszy szacunek - powiedziała Marylin Piurek

Odmienną opinię wyraził zamieszkały w Waszyngtonie znany emigracyjny historyk i publicysta Andrzej Pomian. Antysemickie wypowiedzi Moskala zrobiły szkodę, ale z drugiej strony on reprezentuje KPA i dobrze, że został zaproszony. On robi błędy, lepiej, żeby kto inny był na jego miejscu, ale nie ma innej reprezentacji Polonii niż KPA - powiedział Pomian w rozmowie.(ck)

d1wor96

Podziel się opinią

Share

d1wor96

d1wor96
Więcej tematów