Trwa ładowanie...

Morawiecki uderza w Hołownię. "Mamy popcorn, show i igrzyska"

"Polityka to nie show - w polityce liczy się konkret i skuteczność" - przekazał Mateusz Morawiecki, krytykując dotychczasowe działania marszałka Szymona Hołowni. Szef rządu krytykuje Hołownię za to, że Sejm dotąd nie zajął się projektami zgłoszonymi przez jego formację polityczną.

Morawiecki uderza w Hołownię. "Mamy popcorn, show i igrzyska"Morawiecki uderza w Hołownię. "Mamy popcorn, show i igrzyska"Źródło: PAP, fot: PAP/Paweł Supernak
d4u697u
d4u697u

Mateusz Morawiecki został zaprzysiężony na premiera, ale polityk Zjednoczonej Prawicy nadal nie uzyskał wotum zaufania dla swojego rządu. Do głosowania w tej sprawie dojdzie 11 grudnia, ale wszystko wskazuje na to, że misja Morawieckiego zakończy się niepowodzeniem. Większość parlamentarną ma bowiem formacja złożona z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

Morawiecki uderza w Hołownię. "Mamy popcorn, show i igrzyska"

Morawiecki stara się przeforsować w Sejmie część niezrealizowanych projektów - dotyczą one m.in. zamrożenia cen energii w roku 2024 oraz zerowej stawki VAT na żywność. Tyle że w związku z prawdopodobną zmianą władzy, marszałek Hołownia nie chce procedować tych ustaw. Demokratyczna większość przygotowała bowiem swoje projekty. To nie podoba się premierowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komisje w cieniu awantur. PiS może iść na zwarcie

"Polityka to nie show - w polityce liczy się konkret i skuteczność. Kilka słów na temat kilku ważnych spraw, które czekają" - w ten sposób premier tymczasowego rządu zapowiedział film, w którym zaapelował do Hołowni.

d4u697u

- Zaopatrzcie się w popcorn, bo będzie się działo, zapowiadał marszałek Hołownia. Po pierwsze, polityka to nie show, a służba Polsce i Polakom. Po drugie, dni mijają, a tu nic się nie dzieje dla najważniejszych dla Polaków sprawach. Zero konkretnych pomysłów i odrzucanie rozwiązań tylko dlatego, że przygotował je nasz rząd - powiedział Morawiecki na udostępnionym nagraniu.

- Tutaj widzicie efekty naszej pracy dla dobra obywateli. Projekty ustaw, które są potrzebne, by Polacy żyli godnie: wakacje kredytowe 0 proc. VAT na żywność, tarcza energetyczna. Te ustawy powinny być przyjęte, ale zamiast realnej pracy mamy popcorn, show i igrzyska. Czy o to chodzi w polityce? - zapytał premier, który najpewniej 11 grudnia skończy swoje urzędowanie.

Warto zauważyć, że Zjednoczona Prawica atakuje większość sejmową za bezczynność, podczas gdy jej obóz sam przyczynił się do opóźnienia przekazania władzy w Polsce. Gdyby prezydent Andrzej Duda mianował w tzw. pierwszym kroku na urząd premiera Donalda Tuska, nowa koalicja rządząca miałaby już możliwość przeforsowania w parlamencie swoich pomysłów.

d4u697u

Jeśli Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania 11 grudnia, a wszystko na to wskazuje, to najprawdopodobniej jeszcze tego samego dnia Sejm wskaże na premiera Donalda Tuska. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się najpóźniej 12 grudnia. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział już, że nie będzie opóźniał ewentualnego zaprzysiężenia gabinetu Tuska.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4u697u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4u697u
Więcej tematów