Trwa ładowanie...

Morawiecki radzi Brukseli ws. szczepionek. "UE powinna się skupić na dwóch działaniach"

Premier Mateusz Morawiecki na łamach brukselskiego portalu "Politico" podzielił się swoimi refleksjami na temat strategii walki z pandemią. Szef polskiego rządu wskazuje na dwa kierunki działań, którymi jego zdaniem powinna podążyć Unia Europejska, by skuteczniej realizować program szczepień. Co według Morawieckiego powinna zrobić Bruksela?
Share
Morawiecki radzi Brukseli ws. szczepionek. "UE powinna się skupić na dwóch działaniach"
Morawiecki radzi Brukseli ws. szczepionek. "UE powinna się skupić na dwóch działaniach"Źródło: East News, Fot: Beata Zawrzel
dqjkpm5

Premier przypomniał, że unijni urzędnicy zobowiązali się zrobić wszystko, co w ich mocy, aby przyspieszyć produkcję i dystrybucję szczepionek na koronawirusa.

"Ta rosnąca determinacja Komisji Europejskiej do egzekwowania kontraktów z firmami farmaceutycznymi to dobry znak, zwłaszcza że duża część kontynentu stoi w obliczu prawdopodobieństwa trzeciej fali koronawirusa" – pisze Morawiecki w "Politico".

Morawiecki: słowa trzeba zastąpić działaniami

W jego ocenie te działania nie są jednak wystarczające. Premier zaapelował by "mocne słowa zastąpić działaniami" oraz by UE przedstawiła "bardziej efektywne rozwiązania".

dqjkpm5

Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

Dwa główne kierunki działań

Jego zdaniem Unia powinna skupić się na dwóch głównych kierunkach działań. Po pierwsze, powinna uzależnić zezwolenie na eksport szczepionek wyprodukowanych w krajach UE od przestrzegania przez ich producentów podjętych wcześniej zobowiązań.

dqjkpm5

Po drugie, powinna skorzystać z "procedury przymusowej licencji". Pozwala to rządom - zdaniem premiera - na przyznanie firmom prawa do wytwarzania opatentowanego produktu bez zgody właściciela patentu.

Zdrowie obywateli ważniejsze od zysku firm farmaceutycznych

"Pierwsze rozwiązanie pozwoli Komisji Europejskiej na realizację umów, które zawarła z firmami farmaceutycznymi. Logistyka dystrybucji szczepionek - gdzie szczepionki są wysyłane, w jakim tempie i w jakiej kolejności - nie powinna być determinowana interesami firm lub ich akcjonariuszy, ale surowym ustawodawstwem. Niedopuszczalne jest przedkładanie zysku nad zdrowie i życie ludzi podczas pandemii. UE negocjowała te umowy, więc musi doprowadzić do ich realizacji" - czytamy.

Drugi środek, polegający na wykorzystaniu procedury licencji - jak wskazuje polski premier - daje krajom UE podstawę prawną do kupowania patentów od przedsiębiorstw i zwiększania mocy produkcyjnych, umożliwiając innym producentom udział w tych wysiłkach.

dqjkpm5

Morawiecki podkreślił, że szczepionki opracowane dzięki inwestycjom publicznym i dotacjom "są dobrem publicznym, a nie wyłącznie własnością jednej firmy".

Premier podkreślił też wagę solidarności państw członkowskich w walce z COVID-19. "Szczepionki to nasza najpotężniejsza broń w walce z pandemią koronawirusa" – kończy szef polskiego rządu.

Przeczytaj także:

Zmienia się zaufanie Polaków do szczepionek. Najnowsze dane

Marcin Warchoł znów bez maseczki. Są tłumaczenia polityka

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqjkpm5

Podziel się opinią

Share
dqjkpm5
dqjkpm5
Więcej tematów