Trwa ładowanie...
d1johyv

Morawiecki przekaże Cichanouskiej budynek w Warszawie. Nową siedzibę dostanie Dom Białoruski

Dotychczas Dom Białoruski mieścił się przy ulicy Wiejskiej, w niewielkim lokalu niedaleko Sejmu. Teraz premier Mateusz Morawiecki ma przekazać Białorusinom nowy budynek na Saskiej Kępie. - De facto to tworzenie alternatywnej struktury rządu Białorusi w Polsce - ocenia nasz informator.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Morawiecki przekaże Cichanouskiej budynek w Warszawie. Nową siedzibę dostanie Dom Białoruski
Morawiecki przekaże Cichanouskiej budynek w Warszawie. Nową siedzibę dostanie Dom Białoruski
d1johyv

Swietłana Cichanouska, była rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich, przyjedzie do Polski. W środę będzie w Warszawie, gdzie spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz, jak informowano w mediach społecznościowych, odwiedzi Dom Białoruski i porozmawia z Białorusinami mieszkającymi w Warszawie. Później pojedzie do Karpacza, gdzie weźmie udział w Forum Ekonomicznym.

Wirtualna Polska poznała szczegóły pierwszej propozycji, którą premier Morawiecki złoży Cichanouskiej. Chodzi o budynek w prestiżowej lokalizacji w Warszawie, który mają otrzymać Białorusini, a dokładnie Dom Białoruski. Teraz organizacja mieści się w ciasnym lokalu przy ulicy Wiejskiej. Wkrótce otrzyma budynek na Saskiej Kępie, który dawniej należał do ambasady Tunezji.

- De facto to tworzenie alternatywnej struktury rządu Białorusi w Polsce - ocenia nasz informator z kręgów rządowych. - Ten pomysł i projekt to w 101 proc. inicjatywa Morawieckiego - zdradza.

d1johyv

Willa przy ulicy Krynicznej nazywana jest jedną z "pereł modernizmu". Słynny architekt Lucjana Korngold zaprojektował ją w 1936 roku dla rodziny Rotsteinów. Po 1945 roku stała się rezydencją ambasadora Francji, a później, do 2015 roku, mieszkał w niej ambasador Tunezji. Budynek ma powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych, a w 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wirtualna Polska dotarła do projektu uchwały Rady Ministrów w tej sprawie.

Projekt uchwały premiera Morawieckiego "w sprawie wsparcia rozwoju białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego" wp.pl
Projekt uchwały premiera Morawieckiego "w sprawie wsparcia rozwoju białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego" (wp.pl)

Dom Białoruski, czyli "niezależna ambasada". Tym zajmuje się organizacja

Jak czytamy na stronie Domu Białoruskiego, organizacja powstała "po wydarzeniach z 19 grudnia 2010 roku, kiedy tysiące Białorusinów wyszły na ulice Mińska, aby zaprotestować przeciw fałszerstwom wyborczym w swoim kraju." Dom Białoruski ma "łączyć środowiska wielu organizacji opozycyjnych" i, jak piszą jego członkowie, z czasem stał się "niezależną ambasadą Białorusi".

d1johyv

Dom Białoruski działa jako organizacja pozarządowa. Wśród swoich zadań między innymi wsparcie lokalnych inicjatyw obywatelskich i niezależnej prasy na Białorusi, promocję białoruskiej kultury, udzielanie wsparcia młodym Białorusinom i rozwój stosunków polityczno-społecznych między Białorusią a Polską. "Białoruski Dom jest centrum białoruskiego życia w Warszawie oraz największą organizacją białoruskiej diaspory w Europie" - czytamy w opisie.

Zobacz też: Białorusini przyjadą do Polski? "Pracujemy nad ułatwieniami"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1johyv

Podziel się opinią

Share
d1johyv
d1johyv