Trwa ładowanie...

Morawiecki ostro o słowach Janiny Ochojskiej. "To hańba, która domaga się przeprosin"

"To hańba, która domaga się przeprosin" - tak słowa Janiny Ochojskiej, która porównała funkcjonariuszy Straży Granicznej do zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna, skomentował premier Mateusz Morawiecki. "Hańbą okrywa się Janina Ochojska. To szarganie pamięci ofiar obozów zagłady" - ocenił z kolei wicepremier Jacek Sasin, komentując wypowiedź europosłanki.

Morawiecki ostro o słowach Janiny Ochojskiej. "To hańba, która domaga się przeprosin" Morawiecki ostro o słowach Janiny Ochojskiej. "To hańba, która domaga się przeprosin" Fot: Agencja Gazeta
d1ffv5s
d1ffv5s

Chodzi o słowa Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanki, która w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" powiedziała: "Wielu z nas ma w rodzinach mundurowych, sama słyszałam od mieszkańców strefy, że przecież ich wujek czy kuzyn nie zrobiłby czegoś tak podłego... Nie mam wątpliwości, że w straży granicznej są również przyzwoici ludzie, ale ich przyzwoitość ginie w konfrontacji z rozkazami. Gdy o tym myślę, przychodzi mi do głowy proces Eichmanna, który w Norymberdze też bronił się, mówiąc, że tylko wypełniał rozkazy".

Na jej słowa zareagował premier Mateusz Morawiecki. Do sprawy odniósł się na swoim Facebooku. Premier w swoim wpisie przytoczył słowa Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza: "Jeśli będę musiał, pójdę do grobu z uśmiechem na ustach, bowiem świadomość tego, że mam na sumieniu pięć milionów Żydów, napawa mnie uczuciem wielkiej satysfakcji"

Morawiecki: to hańba, która domaga się przeprosin

"Słowa, w których kryje się cała potworność i groza niemieckiego nazizmu" - napisał premier. "Polacy poznali konsekwencje tych słów jak nikt inny. Wśród 6 milionów Żydów, których bez mrugnięcia okiem Eichmann wysyłał na śmierć, wielu było Polakami. Zresztą Eichmann nie czynił żadnego rozróżnienia między narodami. Dla niego były to tylko masy ludzkie, podludzie, Untermenschen domagający się likwidacji. To właśnie dyktowała obłędna ideologia, która zawładnęła Niemcami" - napisał Mateusz Morawiecki.

Jak przyznał premier, "piszę o tym, bo nie dalej jak kilka dni temu Pani Janina Ochojska porównała polskich żołnierzy i funkcjonariuszy właśnie do Eichmanna. To porównanie godzi nie tylko w honor polskiego munduru, ale przede wszystkim jest potwarzą dla ofiar niemieckiego barbarzyństwa, dla milionów pomordowanych przez niemieckich katów, takich jak Eichmann. To hańba, która domaga się przeprosin" - napisał na Facebooku.

d1ffv5s

Sasin: hańbą okrywa się Janina Ochojska

Na słowa Janiny Ochojskiej zareagował także wicepremier Jacek Sasin.

"Hańbą okrywa się Janina Ochojska przyrównując polskich żołnierzy do Eichmanna, jednego z największych zbrodniarzy XX wieku. Obrzydliwe. To szarganie pamięci ofiar obozów zagłady. Liczę na ostrą reakcję Muzeum Auschwitz i zdyscyplinowanie przez Donalda Tuska europosłanki PO" - napisał na Twitterze wicepremier.

W kolejnym wpisie dodał: "Eichmann z niczego się w Norymberdze nie tłumaczył, bo zbiegł do Argentyny. Stamtąd porwał go Mossad po brawurowej akcji w 1960 roku. Sądzony był w Jerozolimie, w jednym z najgłośniejszych procesów XX wieku. Podwójnie się pani skompromitowała" - napisał Sasin.

Zawiadomienie do prokuratury

Pod koniec grudnia wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik poinformował, że przeciwko Ochojskiej zostanie skierowanie zawiadomienie do prokuratury.

d1ffv5s

"Nie pozwolimy na to, żeby porównania, które ona konstruuje w przestrzeni publicznej były adresowane do Straży Granicznej" - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. "Przypomnę, że to są rzeczy niedopuszczalne. Ona porównywała tę sytuację do sytuacji wojennych, że ostatnie takie historie, które się dzieją na granicy to ona zna z opowieści o II wojnie światowej (...). To jest nieprawdziwe, nieuprawnione, to są wymysły, to też jest polityka" - mówił na antenie TVP.

Ochojska: Niech Maciej Wąsik składa kolejne donosy

Janina Ochojska nie odniosła się bezpośrednio do dzisiejszych komentarzy premiera Morawieckiego i wicepremiera Sasina. A swoim Twitterze napisała jedynie: "Niech Maciej Wąsik składa sobie kolejne donosy. Świadectwa osób mieszkających w strefie świadczą o tym, że rządzą nami zbrodniarze, a na granicy panuje bezprawie. Dlatego jest rządowy ban na media i NGO'sy".

Na końcu dodała dwa hasztagi: #ZbrodniaJestZbrodnią #ZbrodniaCzyniZbrodniarzem

Ochojska ostro o kryzysie na granicy. Odpowiedziała szefowi policji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ffv5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ffv5s
Więcej tematów