Wyciekł mail Morawieckiego. Napisał o Ziobrze. Bardzo ostra ocena
Na portalu Poufna Rozmowa, na którym regularnie pojawiają się domniemane wiadomości z prywatnych skrzynek pocztowych polityków partii rządzącej, opublikowany został mail premiera Morawieckiego. Nazywa w nim Zbigniewa Ziobrę "cynicznym" i "gotowym działać przeciwko nam". Przyznaje, że chce zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości i "własnego, lepszego Ziobry". W ujawnionej korespondencji rzuca się w oczy jeszcze jedno - treść została ocenzurowana. Zwrócił na to uwagę dziennikarz WP Szymon Jadczak.
02.11.2022 | aktual.: 02.11.2022 13:40
Maile, których wiarygodność strona rządowa podważa niemal od początku, są regularnie publikowane przez portal Poufna Rozmowa. Ten ostatni pochodzi ze skrzynki premiera i datowany jest na 23 września 2020 roku. To kilka tygodni po tym, jak Zbigniew Ziobro został obroniony przez Zjednoczoną Prawicę w Sejmie po wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości.
Morawiecki nie chce przyśpieszonych wyborów
Morawiecki już w pierwszym zdaniu przekonuje, podkreślając ten fragment tekstu, że "pójście na wybory w tym momencie byłoby błędem", bo PiS nie uzyskałby 50 proc. mandatów. "Sol-pol (Solidarna Polska - przyp. red.) nie wejdzie, Konfederacja z nami się nie dogada, dużo szybciej wejdą w taktyczny sojusz z lewicą, żeby nas zniszczyć" - pisał premier.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że - w razie utraty większości - lepszym rozwiązaniem byłyby rządy mniejszościowe. Określa je "trudnymi, ale nie niemożliwymi". Niepowodzenia w takim przypadku, jak deklaruje, chce tłumaczyć "przeszkadzającą opozycją" i "nielojalnym Ziobrą".
Ziobro "nielojalny"
Premier jednocześnie "jako małe" określa szanse na powstanie w Sejmie "koalicji antyPiS". I dalej pisze: Zbigniew Ziobro jest cyniczny i gotowy działać przeciwko nam, ale (...) przekreśliłoby go to na zawsze w prawicowym elektoracie.
Morawiecki podkreśla, że "należy wykorzystywać" trudną sytuację Ziobry i "wychodzić z inicjatywami ideowymi, które ZZ będzie trudno odrzucać". Jednocześnie chce "ostrej presji" na posłów z partii Ziobry, aby "jeden po drugim przechodzili do nas".
Morawiecki chce nowego ministra sprawiedliwości
Premier sugeruje w dalszej części zmianę na stanowisku ministra sprawiedliwości, żeby "Sol-Pol nie wyrósł nam po prawej stronie". Miałby to zapewnić nowy kandydat. "Sami potrzebujemy teraz własnego, lepszego i mocniejszego Ziobry" - pisał. Jak wskazywał, "nowy MS (minister sprawiedliwości) powinien na początku mówić i działać jeszcze bardziej zdecydowanie".
Zobacz także
Zdaniem Morawieckiego, pozwoliłoby to pokazać, że Ziobro "wbrew wizerunkowi, który kreował, nie zrobił przez 5 lat w zasadzie nic konkretnego (poza wzmacnianiem konfliktu)".
Finanse Solidarnej Polski "na celowniku"
Premier kreśli też wizję rozliczenia Zbigniewa Ziobry i jego partii. "Trzeba też ostro wziąć się za finanse Sol-Pol" - pisze Morawiecki i dodaje, że "choćby po to, by część jego posłów była gotowa popierać nas w głosowaniach / przystąpić do PiS - nawet jeśli ze strachu".
Morawiecki podkreślił, że takie postępowanie wobec Ziobry pokaże wyborcy "z centrum"", że "nie ma dla nas świętych krów i rozliczamy 'swoich' z pełną surowością".
Rozmowy z PSL
Na marginesie tematu Ziobry i perspektywy nowego koalicjanta, Morawiecki miał pisać też o "rozmowach z PSL". Jak wskazywał, "zakładam się, że jeśli podzielimy się z nimi władzą w samorządach, oni mogą być gotowi, żeby rozważyć wejście w koalicję". Premier pisze o koalicji w 14-15 województwach, oceniając to słowami "czemu nie".
Z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski wynika, że rozmowy między PSL i PiS miały rzeczywiście miejsce. W tamtym okresie takie spotkania odbywały się m.in u prezydenta Krakowa Majchrowskiego.
Jak zwraca uwagę dziennikarz Wirtualnej Polski Szymon Jadczak, opisany wyżej mail jest pierwszym, który został opublikowany w widocznie zmienionej wersji.
"Coś, co było na końcu zostało ucięte" - napisał Jadczak.
Źródło: Portal Poufna Rozmowa, WP Wiadomości
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo