Trwa ładowanie...
d2x72qo

Morawiecki o Rosji. I nagle prztyczek w kierunku Putina

Kolejny dzień wizyty Mateusza Morawieckiego w Niemczech i kolejny wątek poruszony na arenie międzynarodowej. Tym razem premier podkreślał wagę ochrony granic i obronności w Europie. W pewnym momencie odniósł się do "kwestii rosyjskiej". Efekt?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Morawiecki ocenił, że kwestia rosyjska jest kwestią całej UE i całego NATO
Morawiecki ocenił, że kwestia rosyjska jest kwestią całej UE i całego NATO (PAP, Fot: HAYOUNG JEON)
d2x72qo

Słowa Morawieckiego padły podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Premier uczestniczył w panelu dotyczącym przyszłości Europy. Przekonywał, że jeśli chcemy być lepsi w naszym ogólnym systemie obrony, wszystkie państwa muszą ze sobą współpracować w harmonii. Jako jeden z priorytetów wskazał ochronę granic.

Nawiązał też do monachijskiej konferencji bezpieczeństwa sprzed 11 lat, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, zaznaczając - jak mówił Morawiecki - nową erę stosunków między Rosją a Europą. - I rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, a kilka lat później widzieliśmy, że zaatakował Ukrainę - stwierdził szef polskiego rządu.

d2x72qo

- Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, ponieważ kwestia rosyjska nie jest już tylko i wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej, to jest już zagadnienie dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i dla całej UE - ocenił Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że trudno dyskutować o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE, kiedy "większość krajów UE nie spełnia wymogu 2 proc. PKB wydawanych na obronę".

d2x72qo

"W 1968 r. Polska nie istniała"

Sobota to kolejny dzień wizyty Morawieckiego w Niemczech. W piątek szerokim echem odbiły się jego słowa o nowelizacji ustawy o IPN. Podczas dyskusji w Fundacji Koerbera uzasadniał konieczność jej wprowadzenia walką o prawdę. Morawiecki przekonywał, że "nie było polskiego gestapo, polskiego SS ani polskich obozów śmierci". Dodał, że w czasie antysemickiej nagonki z 1968 r. Polska nie istniała, a zamiast niej był reżim komunistyczny.

Zobacz także: Kaczyńskiemu diabeł podpowiada antysemityzm. Mnie nie podpowiada

d2x72qo

Podziel się opinią

Share
d2x72qo
d2x72qo
Więcej tematów