Morawiecki o Polskim Nowym Ładzie: Najpierw trzeba "zdusić pandemię"
Krajowy Plan Odbudowy to plan odbudowy po kryzysie i jednocześnie przebudowy polskiej gospodarki. Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać – powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową Morawiecki pytany był m.in. o Krajowy Plan Odbudowy, który zaprezentował w piątek jako podstawę do otrzymania środków unijnych w ramach walki z efektami pandemii COVID-19.
Morawiecki podkreślił, że rząd zaczyna szerokie konsultacje tego planu, bo chce, żeby pod finalną wersją mogła się podpisać każda gmina w Polsce.
- Na złożenie KPO do Komisji Europejskiej mamy czas do końca kwietnia i chcemy go wykorzystać jak najlepiej. Pierwsze inwestycje powinny zostać uruchomione jeszcze w tym roku - podkreślił.
Morawiecki zaznaczył przy okazji, że sam plan zakłada odbudowę po kryzysie i jednocześnie przebudowę polskiej gospodarki. Rząd nadal planuje wzmacniać gospodarkę osłabioną w trakcie kryzysu - z myślą o wyzwaniach, jakie czekają nas w perspektywie 5, 10 lat.
Na pytanie o stan polskiego biznesu farmaceutycznego, premier odpowiedział, że odbudowa tej gałęzi rodzimej gospodarki to jeden z priorytetów na najbliższe lata.
- Zwłaszcza na początku epidemii widzieliśmy, w jakiej pułapce znalazła się niemal cała Europa ze względu na outsourcing produkcji leków czy wyrobów medycznych do państw azjatyckich. Tego błędu w przyszłości nie możemy powielać - wyjaśnił.
Morawiecki pytany był także o przyczyny opóźnień w dostawach szczepionek. W odpowiedzi premier podkreślił, że Unia zapłaciła firmom farmaceutycznym ponad 2,7 mld euro, żeby przyspieszyć wynalezienie szczepionek, a firmy to wykorzystały. - Oczekujemy bardziej zdecydowanych działań ze strony Rady Europejskiej - zaznaczył.
- W związku z tym w ramach KPO byłoby możliwe sfinansowanie budowy fabryki szczepionek. To wpisuje się także w zasadniczy cel KPO, czyli zwiększenie udziału nowoczesnych technologii w budowaniu odporności państwa polskiego - powiedział Morawiecki.
Zdaniem premiera konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryk lub linii produkcyjnych. - Jesteśmy na to przygotowani. Szansa na przyspieszenie dostaw szczepionek jest realna, ale tylko jeśli podejmiemy zdecydowane działania. Polskie firmy również chcą zaangażować się w proces wytwarzania szczepionki - zapewnił.
W wywiadzie dla PAP padło także pytanie o projekt Polskiego Nowego Ładu, który wcześniej w rozmowie z Agencją wychwalał prezes Kaczyński.
W ocenie premiera podstawowym warunkiem do wdrożenia rozwiązania jest "zduszenie epidemii". - To nie oznacza, że myślenie o przyszłości mamy odkładać na później. Ale dopóki nie uporamy się z COVID-19 każdy plan będzie obarczony gigantycznym ryzykiem - dodał.
Morawiecki był także pytany o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. W ocenie premiera koalicja stoi dziś przed historycznym wyzwaniem. Jego zdaniem dzięki solidarnej i mądrej polityce "możemy wyprowadzić Polskę z największego kryzysu gospodarczego i społecznego od czasów zmian po 1989 r".
- To jest rzadki moment, w którym w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za losy Polski w perspektywie kilku dekad – zadanie, które wykracza poza logikę sporu politycznego, ograniczonego do rytmu kadencji parlamentarnych. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Prezes Jarosław Kaczyński, dlatego mogę podpisać się pod jego apelem o jedność naszego środowiska politycznego - ocenił premier.
Jego zdaniem wielokrotnie w historii Polski mieliśmy takie momenty, w których partykularne interesy przeważały nad dobrem wspólnym. Każdy z tych momentów zapisał się w naszych dziejach fatalnie. - Wierzę, że dziś potrafimy być mądrzejsi. Bo tu nie tylko chodzi o przyszłość obozu politycznego. Tu chodzi o dobrą przyszłość Polski - podsumował.