Monstrualna chmura nad Rosją. Wiemy, skąd się wzięła
Niesamowity widok nad rosyjskim miastem Yaroslavl. Na niebie pojawiła się tzw. chmura stropowa, związana często z trąbami powietrznymi i najgroźniejszym typem burz. Jak powstaje to zjawisko?
15.05.2021 22:22
O ogromnej chmurze stropowej poinformował w swoich mediach społecznościowych Meteo Reporter.
Jak czytamy w jego wpisie, powstanie zjawiska jest związane z tzw. superkomórką burzową, czyli najgroźniejszym typem burz.
Charakterystyczną cechą tej chmury jest jej bardzo niskie osadzenie. Zdarza się nawet, że występuje blisko ziemi, co stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów burz.
Średnica chmury stropowej sięga czasami 8-10 km. Jej inna nazwa to "rotujący prąd wstępujący". Wystąpienie tego zjawiska oznacza w praktyce, że należy je uważnie obserwować. Im bardziej chmura się kręci, czyli rotuje, tym prąd wstępujący jest silniejszy. Zgodnie z informacjami podanymi na portalu BurzeInfo: "Jeżeli superkomórka burzowa ma bardzo silny prąd wstępujący, bardzo możliwe jest powstanie tornada".
Zobacz też: Nowa pogoda długoterminowa z IMGW. Będzie duże rozczarowanie
Za chmurą stropową często ciągnie się linia słabo wypiętrzonych chmur "Cumulus Congentus". Ich zwyczajowa nazwa to tzw. ogon bobra (ang. Flanking line).
Przy okazji obecności tego typu chmury, nie należy spodziewać się opadów deszczu. Co więcej, wiatr w jej towarzystwie zazwyczaj przycicha, a nasila się dopiero wtedy, gdy pojawi się trąba powietrzna.
Chmura stropowa często mylona jest z chmurą szelfową. Ta druga tworzy się jednak na czele komórki burzowej i nie wykazuje cech rotacji.