Trwa ładowanie...
polska

MON ujawnia, gdzie będą stacjonować amerykańskie pododdziały w Polsce

Na początku 2017 roku do Polski trafią pierwsze amerykańskie pododdziały mające wzmocnić wschodnią flankę NATO - informuje w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. To efekt decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie.

Share
MON ujawnia, gdzie będą stacjonować amerykańskie pododdziały w Polsce
Źródło: NATO
d2fcb8c

MON informuje, że od szczytu polskie władze prowadziły intensywne konsultacje, aby "możliwie najszybciej osiągnąć porozumienie w sprawie szczegółów obecności Stanów Zjednoczonych na terenie Polski". W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT (Armored Brigade Combat Team, czyli pancerna brygadowa grupa bojowa). W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO.

Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

d2fcb8c

"W kwietniu 2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, rozmieszczona zostanie batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone. W marcu natomiast do Polski przybędą wydzielone siły Brygady Lotnictwa Bojowego, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce" - precyzuje MON.

Co to jest ABCT? To Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, w sile około 4 tysięcy żołnierzy, która zostanie przebazowana do Europy w ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). Rozmieszczenie ABCT będzie realizowane w cyklu 9-miesięcznym. "Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty (3/4 ABCT) stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. ABCT ma pełną gotowość operacyjną. Jej pododdziały będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, ale w każdym momencie będą gotowe do użycia" - tłumaczy komunikat MON.

d2fcb8c

Podziel się opinią

Share
d2fcb8c
d2fcb8c
Więcej tematów