Trwa ładowanie...
grom
08-09-2016 19:45

MON: gen. Marchwica p.o. inspektora WS; ppłk Kopacki p.o. dowódcy GROM

• Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych

• Ppłk Robert Kopacki został p.o. dowódcy GROM

• Wojskowi zastąpią odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała

MON: gen. Marchwica p.o. inspektora WS; ppłk Kopacki p.o. dowódcy GROMŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3hdz1y
d3hdz1y

Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a ppłk Robert Kopacki p.o. dowódcą GROM - podało MON. Wojskowi zastąpili odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała.

Ministerstwo poinformowało, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył w czwartek gen. Adama Joksa na szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Minister polecił Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych wyznaczenie, jako czasowo pełniących obowiązki, szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych i dowódcy jednostki wojskowej GROM.

d3hdz1y

Gen. Patalong został przeniesiony do rezerwy kadrowej - z dniem 19 września; będzie w dyspozycji Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Płk Gąstał także został od połowy września przeniesiony do rezerwy kadrowej; będzie w dyspozycji Dowództwa Generalnego.

Rzecznik resortu obrony Bartłomiej Misiewicz informując o odwołaniu gen. Patalonga i płk Gąstała mówił w środę, że dymisje są "uzasadnione potrzebami sił zbrojnych".

Zaprzeczył, by miały one związek z wypadkiem, do którego doszło 28 sierpnia na terenie morskiego oddziału GROM w Gdańsku, gdzie zginął zastępca dowódcy sekcji szturmowej. Sprawę bada prokuratura. Na początku września szef MON mówił, że "na tym etapie dokumentacja nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień".

Gen. bryg. Adam Joks ma 50 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Studiów Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech i studiów polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w Stanach Zjednoczonych. Służył m.in. w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu, był na misji w Iraku, dowodził Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach, 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie i Wielonarodową Brygadą LITPOLUKRBRIG.

d3hdz1y

Gen. Joks zastąpi gen. Marchwicę, który od marca br. szefował Zarządowi Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym.

Gen. bryg. Wojciech Marchwica ma 50 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, studiował m.in. na Akademii Obrony Narodowej oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie. Pełnił służbę m.in. w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich; dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i 6. Brygadą Powietrznodesantową; uczestniczył w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

Ppłk Robert Kopacki - jak podało MON w jego biogramie - ma 49 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Pełnił służbę m.in. w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej i Dowództwie Wojsk Specjalnych. Był na misji w Iraku.

d3hdz1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hdz1y
Więcej tematów