Trwa ładowanie...
d3r9kev

Mogło dojść do zmiany rządu na Ukrainie. Prezydent apelował o odwołanie Jaceniuka, zabrakło głosów, by odwołać premiera

• Petro Poroszenko zaapelował o całkowitą zmianę składu rządu
• Prezydent liczył, iż dokona tego obecna koalicja wraz
• "Społeczeństwo straciło zaufanie do obecnej ekipy rządzącej"
• Premier Arsenij Jaceniuk złożył sprawozdanie przed parlamentem
• Parlament Ukrainy nie przyjął tego sprawozdania
• Odbyło się też głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Jaceniuka
• Ostatecznie zabrakło głosów, by odwołać premiera i ten pozostaje na stanowisku

Share
d3r9kev

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował o całkowitą zmianę składu rządu, jednak oświadczył, że liczy, iż dokona tego obecna koalicja wraz z innymi siłami prozachodnimi. Uznał, że społeczeństwo straciło zaufanie do obecnej ekipy rządzącej.

Prezydent, który zasugerował, że premier Arsenij Jaceniuk powinien podać się do dymisji, zwrócił się jednocześnie z apelem o ustąpienie ze stanowiska prokuratora generalnego Wiktora Szokina, który obwiniany jest o blokowanie walki z korupcją na najwyższych szczeblach władzy.

d3r9kev

Poroszenko zapewnił, że skorzysta z przysługującego mu prawa do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia wcześniejszych wyborów tylko "w skrajnym przypadku".

Jaceniuk złożył sprawozdanie przed parlamentem

W swoim półgodzinnym przemówieniu premier Arsenij Jaceniuk wyliczał osiągnięcia swojej ekipy: wzmocnienie armii w warunkach wojny w Donbasie, początek stabilizacji ekonomicznej, reformy - podatkowa, antykorupcyjna, znaczne zmniejszenie deficytu.

- Zrobiliśmy maksimum tego, co mogliśmy zrobić - mówił Jaceniuk do parlamentarzystów. Jak dodał, wie jednocześnie, że jest duże niezadowolenie społeczne z rządu. Premier nawiązał też do planowanego głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania i swojej możliwej dymisji. - Niezależnie od waszej decyzji co do wotum zaufania, proszę prezydenta, parlament i siły polityczne o podążanie dalej tropem reform i budowę europejskiej Ukrainy - mówił.

Głosowanie ws. wniosku o wotum zaufania

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy nie zatwierdziła rocznego sprawozdania z działalności rządu premiera Arsenija Jaceniuka, jednak nie wyraziła - jak oczekiwano - wotum nieufności dla jego gabinetu.

Przeciwko zatwierdzeniu raportu Jaceniuka głosowało we wtorek wieczorem 247 deputowanych w 450-osobowym parlamencie. Kilkanaście minut później w głosowaniu nad wotum nieufności dla rządu "za" głosowało jedynie 194 posłów. Oznacza to, że premier pozostaje na swym stanowisku.

d3r9kev

Podziel się opinią

Share
d3r9kev
d3r9kev
Więcej tematów