Modły za "starszych braci" w Kaliszu
Modły za "starszych braci w wierze", pieśni w
języku hebrajskim i uroczyste nabożeństwo wypełniły
wieczorem Dzień Judaizmu w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
Uroczystą mszę odprawili biskupi kaliscy - ordynariusz diecezji Stanisław Napierała i biskup pomocniczy Teofil Wilski. Modlili się z nimi księża, klerycy miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego i ich profesorowie, siostry zakonne i setki mieszkańców Kalisza.
W 1264 r. Bolesław Pobożny nadał Żydom w Kaliszu po raz pierwszy w Polsce tzw. statut kaliski, którym ustanowił autonomię ich gmin oraz zapewnił m.in. ochronę osobistą mienia i pełnię swobód religijnych. Statut był później potwierdzany i poszerzany kolejno przez Kazimierza Wielkiego, ostatnich trzech Jagiellonów i Stefana Batorego.
Według źródeł historycznych, pierwsi Żydzi pojawili się w Kaliszu za czasów panowania Mieszka III Starego (1121-1202). Zajmowali się wtedy kupiectwem, a przede wszystkim bankierstwem. Mieszko otoczył ich specjalną opieką - wszelkie prześladowania Żydów były wtedy surowo karane.
Jako chrześcijanie sięgamy do naszych korzeni. My, ludzie Nowego Testamentu, tkwimy korzeniami w Starym Testamencie. Żydzi są więc naszymi "starszymi braćmi w wierze". Tę więź religijną łączącą chrześcijan i żydów dziś na nowo przypominamy - mówił biskup Napierała.
Według niego, "wspólne powracanie do naszego braterstwa (żydów i chrześcijan) mogłoby zaowocować wzajemnym zbliżeniem i przemianami". Uprzytamniamy to sobie w Kaliszu, mieście, które pamięta obecność Żydów - mówił biskup.