Mocne słowa Donalda Tuska w Pekinie
• Szef Rady Europejskiej: porządek prawny leży w interesie wszystkich
• W rozmowie z premierem Chin mówił też o prawach człowieka
• Rozpoczął się dwudniowy szczyt Unia Europejska-Chiny
• Trybunał w Hadze odrzucił roszczenia Chin dot. Morza Południowochińskiego
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mocno o stanowisku Unii w kwestiach drażliwych dla Pekinu. Jeszcze przed wydaniem werdyktu w sprawie jurysdykcji na Morzu Południowochińskim Tusk odniósł się do tej drażliwej w Chinach kwestii mówiąc, że oparty na prawie międzynarodowy porządek leży w interesie zarówno Unii, jak i Chin. Pekin zapowiedział, że zignoruje postanowienie Trybunału Arbitrażowego z powództwa Manili.
Podczas spotkania z premierem Chin Li Keqiangiem w Wielkiej Hali Ludowej Tusk otwarcie mówił również o prawach człowieka. Przypomniał, że jednym z fundamentów Unii jest wolność słowa, wolność wypowiedzi, swoboda stowarzyszeń i zgromadzeń, włączając w to mniejszości narodowe.
Przewodniczący Rady Europejskiej wyraził też nadzieję, że dojdzie do kolejnej rundy dialogu Unii Europejskiej i Chin w kwestii praw człowieka.
Decyzja Trybunału
Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Chiny nie mają historycznych praw do spornych wysp na Morzu Południowochińskim. Werdykt zapadł w sprawie, wytoczonej przez Filipiny, które były zaniepokojone aktywnością Państwa Środka w tym obszarze w ostatnich latach.
Według Trybunału nie ma dowodów, jakoby Chiny w przeszłości sprawowały jako jedyne kontrole nad spornymi wyspami, dlatego też nie powinny obecnie zgłaszać takich roszczeń. W orzeczeniu znalazło się też stwierdzenie, że Chińczycy swoją działalnością w basenie Morza Południowochińskiego naruszyli prawa innych krajów, m.in. właśnie Filipin., a także zaszkodzili rafom koralowym.
Chiny konsekwentnie bojkotowały sprawę przed Trybunałem i jeszcze przed wydaniem wyroku oświadczyły, że nie będą go respektować.
Morze Południowochińskie stało się jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji. To teren, do którego roszczenia terytorialne zgłaszają Chiny, Filipiny, Wietnam, Tajwan i Brunei. W ubiegłych latach chińskie władze intensywnie rozbudowywały infrastrukturę na spornym obszarze. Wybudowano latarnie morskie, pas startowy dla samolotów, a nawet usypano sztuczne wyspy.