Trwa ładowanie...

Mobilizacja w Ukrainie. Łapanki staną się normą

Iłlarion Pawluk, szef służb prasowych ministerstwa obrony Ukrainy, podkreślił we wtorek, że mobilizacja musi być skuteczna, a obrona ojczyzny jest konstytucyjnym obowiązkiem każdego obywatela. Jego komentarz nawiązywał do obław przeprowadzanych w Ukrainie na mężczyzn, którzy próbują uniknąć służby wojskowej.

Łapanki w UkrainieŁapanki w UkrainieŹródło: TG
d3x2n04
d3x2n04

W ciągu ostatnich kilku tygodni, media ukraińskie donosiły o rosnących brakach kadrowych w siłach zbrojnych. W związku z tym, terytorialne centra uzupełnień "polują" na młodych mężczyzn, którzy próbują uniknąć służby wojskowej.

Naloty w Ukrainie. Polują na mężczyzn

Te obławy odbywają się w różnych miejscach, takich jak ulice, siłownie, a nawet sanatoria. Portal TSN opublikował filmy, na których widać żołnierzy wchodzących do klubów fitness w różnych miastach Ukrainy, takich jak Kijów czy Odessa, i wręczających tam wezwania do wojska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraina będzie trzymać z Niemcami? Ekspert nie ma wątpliwości

Pawluk, w rozmowie z Radiem Swoboda, zastanawiał się, jak państwo powinno informować obywateli o potrzebie ich zaangażowania w obronę kraju. Jakie mechanizmy powinny być stosowane? Wielu obywateli deklaruje gotowość do wstąpienia do sił zbrojnych, jeśli zostaną zmobilizowani. - Społeczeństwo jest (jednak) bardzo negatywnie nastawione do wezwań (do wojska wręczanych) w miejscach publicznych - przyznał Pawluk.

Przedstawiciel ministerstwa obrony zauważył również, że społeczeństwo skupia się na mniejszości, która jest oburzona, ponieważ nie spodziewała się wezwania do armii wręczonego w restauracji. Zapytał jednak, dlaczego społeczeństwo nie zwraca uwagi na sytuację żołnierzy, którzy nie mogą nawet pójść na urlop, "bo nie ma ich kto zastąpić".

Przedstawiciele wojskowych komisji rekrutacyjnych w ostatnich dniach podkreślali, że mężczyźni nie powinni unikać służby wojskowej. - Powinni zrozumieć, że ich obowiązkiem jest obrona państwa - przekazał wojskowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3x2n04
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3x2n04
Więcej tematów