NA ŻYWO

Kobiety do broni? Stanowcza deklaracja Zełenskiego [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency
Mateusz CzmielRadosław Opas

18.12.2023 | aktual.: 19.12.2023 21:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wtorek to 664. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Deputowani w Radzie Najwyższej Ukrainy pracują nad nową ustawą mobilizacyjną, która przewiduje mobilizację kobiet i obowiązkowe szkolenie wojskowe dla wszystkich obywateli Ukrainy. Zełenski powiedział także, że armia zwróciła się z prośbą o dodatkowe zmobilizowanie pół miliona osób. Zapytany o te kwestie prezydent Ukrainy odpowiedział, że nie poprze norm dla kobiet zaproponowanych w nowej ustawie. - Nie podpiszę ustawy o mobilizacji kobiet - zadeklarował. Dodał, że jeśli chodzi o obniżenie maksymalnego wieku mężczyzn w rejestrze wojskowym poborowych z 27 do 25 lat poprze je, pod warunkiem "przedstawienia wszystkich argumentów za". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja na żywo

Już od dwóch tygodni nie wiadomo, co dzieje się z więzionym rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym - alarmują we wtorek jego współpracownicy. Osobom, które mają wiarygodne informacje o polityku, zaproponowano nagrodę w kryptowalucie.

"Aleksiej Nawalny już od dwóch tygodni nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, jest sam na sam z ludźmi, którzy próbowali go zabić" - biją na alarm współpracownicy polityka.

W mediach społecznościowych zaoferowano wynagrodzenie w postaci kryptowaluty za wiarygodne informacje o jednym z liderów antykremlowskiej opozycji.

W ubiegłych dwóch tygodniach Nawalnego nie podłączono na prowadzone zdalnie, przez wideołącze rozprawy. Do opozycjonisty nie dopuszczono też adwokatów. Tydzień wcześniej opozycjonista zasłabł w łagrze i podano mu kroplówkę - przekazała jego rzeczniczka Kira Jarmysz.

Nawalny, który w minionych latach organizował wielotysięczne demonstracje przeciw rosyjskim władzom, jest więziony w kolonii karnej. Został aresztowany w styczniu 2021 r. po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Władze rosyjskie wytoczyły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Podczas naszej kontrofensywy na południu Ukrainy były trudności, bo wszyscy mówili o jej celach i przebiegu, dlatego teraz nie ujawnię planów naszych działań w przyszłym roku - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Nie mogę przedstawić celów naszych działań kontrofensywnych i obronnych w przyszłym roku - powiedział Zełenski na podsumowującej mijający rok konferencji prasowej. - Mieliśmy trudności na południu, bo wszyscy wokół rozmawiali o tym, jakie mamy cele - dodał. - Miesiącami mówiono o tym, dokąd idziemy i ze szczegółami omawiano to, jak tam dojdziemy - kontynuował.

Zakończyła się konferencja prasowa prezydenta Zełenskiego.

Ukraina nie słyszała od swoich partnerów propozycji częściowego członkostwa w NATO; trudno mi wyobrazić sobie, jak miałoby to wyglądać – oświadczył we wtorek na dorocznej konferencji prasowej w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Mówiąc o NATO, to (członkostwo) byłoby dla nas najlepszym wyjściem. Nas nie zapraszają do NATO. I sygnały o jakimś częściowym członkostwie to, szczerze mówiąc, jakaś brednia – powiedział ukraiński przywódca.

- Trudno mi wyobrazić sobie, jak miałoby to wyglądać - zaznaczył.

Polska straciła na blokowaniu granicy z Ukrainą, ale wierzę, że problem blokowania granicy uda się rozwiązać – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nie mogąc transportować towarów przez Polskę, stworzyliśmy korytarze przez Mołdawię i Morze Czarne – dodał.

- Pragnę podziękować Polsce i prezydentowi (Andrzejowi) Dudzie, a przede wszystkim polskiemu społeczeństwu za to, że jesteście z nami od samego początku wojny. Ale musimy być szczerzy. Wy pomagaliście nam jak mogliście, a my broniliśmy niepodległości Polski. A potem była blokada naszych granic. Nie mieliśmy drogi, żeby wywozić zboże – powiedział ukraiński przywódca podczas podsumowującej mijający rok konferencji prasowej.

Zełenski wyraził opinię, że nowy rząd Polski rozwiąże problem blokad na granicy. Ta blokada jest sztuczna, jesteśmy gotowi szukać takich rozwiązań, by strona polska nie ponosiła strat - podkreślił prezydent Ukrainy. W odpowiedzi na blokady "stworzyliśmy korytarze przez Mołdawię i Morze Czarne" - uzupełnił.

Ukraiński dziennikarz zapytał Zełenskiego, czy Ukraina mogłaby przystąpić do NATO częściowo, to znaczy tak, aby gwarancje bezpieczeństwa nie obejmowały całego terytorium kraju, a jedynie regionów nieokupowanych przez Rosję. Prezydent powiedział, że Ukraina nie została jeszcze zaproszona do NATO, chociaż jest to "najsilniejsza opcja" dla tego kraju. Zełenski zapytał, czy "członkowie NATO będą walczyć o terytorium Ukrainy, które będzie częściowo w NATO" i przypomniał groźby władz rosyjskich pod adresem Finlandii, która niedawno przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyznał także, że negocjacje z krajami Zachodu w sprawie podpisania dwustronnych umów o gwarancjach bezpieczeństwa z zachodnimi sojusznikami postępują wolniej niż oczekiwano.

Nie mieliśmy korytarza, żeby wezwać zboże, w którym musimy iść z Państwem na kompromis – mamy konflikt na szczeblu przywódców. Straciliśmy setki milionów dolarów, straciliśmy plony w wyniku blokady Polski. Nie jestem jakimś mięczakiem, bronię interesów kraju, ale Polacy nie pozwolili nam wywieźć zboża. To był sygnał polityczny - Zełenski.

Nigdy nie będziemy popierać czegoś takiego, że część Ukrainy jest w NATO, a część Ukrainy kontrolowana przez Rosję nie jest w NATO – Zełenski.

Zełenski skomentował blokadę granicy z Polską:

- Powinniśmy być uczciwymi ludźmi. Duda podkreślił, że Ukraińcy kosztem życia chronią Polskę. Wierzę, że jesteśmy braćmi. Miałem silne powiązania z polskim rządem. Blokada granic nie jest zajęciem na czas wojny. To jest cierpienie. Straciliśmy plony i pieniądze. Jestem wdzięczny Polsce, ale w czasie wojny bronię interesów mojego kraju. Nie pozwolono nam wywieźć zboża. Taka była polityka polskich urzędników państwowych, którzy przegrali.

Pilne

Proces dotyczący gwarancji bezpieczeństwa przebiega wolniej, niż się spodziewałem — Zełenski.

Wojna na Bliskim Wschodzie, jak każda tragedia, za którą stoją wpływy Rosji, odbija się na pomocy wojennej dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na dorocznej konferencji prasowej we wtorek w Kijowie.

- Wojna na Bliskim Wschodzie jak każda tragedia, za którą stoi obecność, albo taki czy inny wpływ Federacji Rosyjskiej, ma wpływ na sytuację Ukrainy. Odwrócenie uwagi od tematu Ukrainy za granicą jest kompleksem działań, który bardzo źle wpływa na stabilność Ukrainę i pomoc dla nas - powiedział ukraiński przywódca.

- Rosja osiągnęła tutaj sukces. Oni nie osiągnęli sukcesu na polu boju, ale mają sukces właśnie tutaj. Państwa zaczęły zastanawiać się, komu pomóc w pierwszej kolejności, Ukrainie czy Izraelowi. To z całą pewnością źle wpływa (na sytuację Ukrainy) – podkreślił Zełenski.

Korespondent amerykańskiej agencji Associated Press zapytał Zełenskiego, jak rozwinie się sytuacja z amerykańską pomocą dla Ukrainy, jeśli Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA.

- Myślę, że będzie miał zupełnie inną politykę - odpowiedział.

Podczas swojej kampanii wyborczej Trump wielokrotnie sprzeciwiał się przyznaniu Ukrainie nowej pomocy wojskowej i sugerował porozumienie Kijowa i Moskwy w sprawie pokoju.

- Jeśli polityka następnego prezydenta, kimkolwiek będzie, będzie inna, zimniejsza lub bardziej oszczędna, to myślę, że te sygnały będą miały ogromny wpływ na przebieg wojny na Ukrainie. Bo tak działa cały świat. Jeśli wypadnie jedna mocna część, mechanizm zacznie się kruszyć - powiedział Zełenski.

W czasie wojny w Ukrainie nie można przeprowadzić wyborów parlamentarnych - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef państwa już wcześniej wykluczał możliwość przeprowadzenia głosowania w związku z wojną.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym na Ukrainie 29 października 2023 roku powinny odbyć się wybory parlamentarne, zaś pod koniec marca 2024 roku - wybory prezydenckie.

Zełenski na pytanie BBC: Nie, nie przegrywamy na tej wojnie.

Podczas konferencji prasowej Zełenski odpowiedział na pytanie korespondentki BBC Jessiki Parker. Zapytała prezydenta, czy istnieje niebezpieczeństwo, że Ukraina zacznie przegrywać w tej wojnie?

W odpowiedzi Zełenski odpowiedział: "Nie!"

Підсумкова пресконференція президента Зеленського — наживо

Według niego w 2022 roku Ukraina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, kiedy znaczna część terytorium kraju była okupowana, ale Ukrainie udało się przełamać blokadę.

Zełenski stwierdził, że cena zwycięstwa jest bardzo wysoka i zgodził się, że Ukraina "ma trudności", do których obecnie zalicza się m.in. brak pocisków artyleryjskich i broni przeciwpancernej.

Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy zakończy się wojna Ukrainy z Rosją, jednak jeśli zachowamy jedność jako naród, będziemy mogli zbliżyć się do zwycięstwa – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej, podsumowującej mijający rok.

- Nikt nie zna na to pytanie odpowiedzi. Nawet nasi dowódcy i zachodni partnerzy, którzy mówią, że wojna przyszła na lata, tak naprawdę tego nie wiedzą. To jest dialog, to są opinie - powiedział ukraiński prezydent.

- Wojna, zwycięstwo, porażka, stagnacja, zależy od wielu decyzji, ryzyka, ale przede wszystkim od nas samych. Nie jesteśmy jednak gotowi poddać naszego kraju. Jeśli zachowamy cele, zrobimy wszystko, co możemy, to jestem przekonany, że będziemy mogli zbliżyć to zwycięstwo – podkreślił.

Prezydent Zełenski: w czasie wojny nie mogą zostać przeprowadzone wybory.

Pilne

Armia zwróciła się o zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób do wojska - poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej. Szef państwa zapowiedział też, że zimą Ukrainy będzie bronić kilka kolejnych systemów Patriot.

Zełenski przekazał, że mobilizacja to temat "delikatny" i decyzja w sprawie powołania takiej liczby osób jeszcze nie zapadła.

Pilne

Prezydent Wołodymyr Zełenski: armia zwróciła się o zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób.

Rozpoczyna się wielka konferencja prasowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Підсумкова пресконференція президента Зеленського — наживо

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainieukrainaflota czarnomorska