Trwa ładowanie...
d1km6or
nazwisko

"Mniejszość polska na Litwie nie jest dyskryminowana"

Mniejszości narodowe na Litwie, w tym mniejszość polska, nie są dyskryminowane, a stosunki polsko-litewskie należy budować na zasadach partnerstwa strategicznego - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis.
Share
d1km6or

- W dorocznym raporcie Freedom House Litwa jest określana jako wolne państwo w dziedzinie swobód obywatelskich i prawa politycznego. Również raporty unijne bardzo pozytywnie oceniają Litwę w kwestii praw człowieka. Są to dwa bardzo wymowne świadectwa, które nie wymagają ani liczb, ani procentów - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej szef litewskiego MSZ.

Minister zaznaczył, że żadnych podstaw nie mają twierdzenia, iż ktoś celowo dąży do pogorszenia sytuacji mniejszości narodowych. - Fakty świadczą o innej sytuacji - powiedział.

Przyznał, że w kwietniu ubiegłego roku powstrzymał się od głosowania w sejmie nad ustawą o pisowni nazwisk, umożliwiającą zapis nazwiska nielitewskiego w dokumentach w formie oryginalnej. Wyraził opinię, że oryginalna pisownia nazwisk jest sprzeczna z konstytucją.

d1km6or

Ażubalis przypomniał, że Sąd Konstytucyjny dwukrotnie orzekał, iż zapis nazwiska w litewskich dokumentach może mieć tylko litewską formę.

Traktat polsko-litewski zawarty w 1994 roku przewiduje możliwość zapisu w formie oryginalnej polskich nazwisk w litewskich dokumentach i litewskich - w dokumentach polskich.

Ażubalis przyznał, że kwestię pisowni nazwisk na Litwie można rozstrzygnąć w drodze referendum, gdyby taką inicjatywę podtrzymała większość mieszkańców kraju.

Z sondażu opinii społecznej instytutu Vilmorus przeprowadzonego na zamówienie litewskiego MSZ wynika, że 50% społeczeństwa litewskiego nie aprobuje oryginalnej formy zapisu nielitewskiego nazwiska w litewskich dokumentach.

d1km6or

Zdaniem szefa litewskiego MSZ, stosunki polsko-litewskie należy budować na zasadach partnerstwa strategicznego.

- Sądzę, że partnerstwo strategiczne Litwy i Polski jest jedynym wyjściem. Jednocześnie wiemy, że Litwa i Polska zawsze będą sąsiadami, których łączyła, łączy i będzie łączyła gospodarka, kontakty międzyludzkie i kulturalne. I, oczywiście, historia, która czasami traktowana jest w różny sposób, a jednak wspólna historia - powiedział minister.

Wyrażając opinię, że "ambicje polityczne Polski ostatnio wzrastają", minister zaznaczył, iż bez względu na wielkość obu krajów, liczbę ich mieszkańców, "polityczna odpowiedzialność za gospodarkę w regionie i bezpieczeństwo spada po równo na barki obu państw".

- Sadzę, że przywódcy państw, osoby rządzące doskonale to rozumieją - powiedział minister Audronius Ażubalis.

Aleksandra Akińczo

d1km6or

Podziel się opinią

Share
d1km6or
d1km6or
Więcej tematów