Trwa ładowanie...

Młodzież Wszechpolska odcina się od swojego rzecznika. "Nie zaakceptowaliśmy jego wypowiedzi"

"Członkami Młodzieży Wszechpolskiej są chociażby osoby pochodzenia tatarskiego, które są wzorowymi działaczami, wzorowymi patriotami i nacjonalistami". Zarząd organizacji odcina się od wypowiedzi swojego rzecznika Mateusza Pławskiego.

Młodzież Wszechpolska odcina się od swojego rzecznika. "Nie zaakceptowaliśmy jego wypowiedzi"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Przemek Wierzchowski
dxtwvhz
dxtwvhz

Zarząd Młodzieży Wszechpolskiej odcina się od słów ich rzecznika prasowego Mateusza Pławskiego. Chodzi o jego wypowiedź dla portalu DoRzeczy.pl, w którym powiedział m.in., że "osoba czarnoskóra nie jest Polakiem". Był także pytany o hasła na transparentach niesionych 11 listopada na Marszu Niepodległości, który w tym roku odbył się pod hasłem "My chcemy Boga". Można było na nich przeczytać radykalne napisy: "Biała Europa", "Europa tylko dla białych" czy "Wszyscy różni, wszyscy biali". Pławski skomentował, że nie widział ich, bo jako jeden z organizatorów był z przodu marszu.

W poniedziałek Zarząd Młodzieży Wszechpolskiej wydał na swojej stronie oświadczenie, w którym stwierdza, że wypowiedzi ich rzecznika "nie wyrażały oficjalnego stanowiska organizacji, a ich forma i treść nie zostały przez nas [zarząd - przyp. red.] uprzednio zaakceptowane". Zarząd poinformował także, że przyjął samokrytykę Pławskiego.

Mateusz Pławski napisał na swoim oficjalnym fanpage'u na Facebooku: "Moje słowa (zawarte w wywiadzie dla Do Rzeczy), zostały opacznie zrozumiane. Doszło do ich nadinterpretacji, a sformułowania jakich użyłem nie odzwierciedlają stanowiska Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas wywiadu wyraźnie stwierdziłem, że "jedna rasa nie jest lepsza od drugiej", czym zdecydowanie podkreśliłem, że nie jesteśmy rasistami".

Młodzież Wszechpolska dodała także w swoim oświadczeniu, że na Marsz Niepodległości zaproszeni są wszyscy, dla których idea niepodległej Polski jest ważna. "Jak wspomniano w wywiadzie i jak mogli Państwo zobaczyć na trasie Marszu – uczestniczyły w nim osoby innych narodowości czy wyznań – bo tego dnia spoiwem była polska niepodległość. Członkami MW są chociażby osoby pochodzenia tatarskiego, które są wzorowymi działaczami, wzorowymi patriotami i nacjonalistami. To najlepszy dowód na to, że jako organizacja nie kierujemy się kryteriami rasowymi".

Przypominamy, że w wywiadzie dla DoRezczy.pl Pławski powiedział: "My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem".

dxtwvhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtwvhz
Więcej tematów