Trwa ładowanie...
d8ocqtc
badania

Młodzi Włosi to antysemici?

22 % młodych Włochów w wieku od 18 do 34 lat to antysemici - wynika z raportu, opracowanego przez połączone komisje parlamentu w Rzymie. Zjawisko to budzi rosnące zaniepokojenie - pokreślono podczas prezentacji dokumentu.

Share
d8ocqtc

Ze sprawozdania komisji spraw konstytucyjnych oraz zagranicznych Izby Deputowanych, które badały antysemityzm we Włoszech, wynika, że jedna trzecia młodzieży o antysemickich poglądach żywi wobec Żydów "skrajną antypatię".

Antysemityzm - zauważyli autorzy raportu, przedstawionego w parlamencie - znajduje swe główne ujście w internecie. Według nich, powodem do prawdziwego alarmu jest duża liczba stron, na których szerzona jest niechęć czy wręcz nienawiść do Żydów. Celem wielu takich stron w opinii ekspertów nie jest nawet przekonanie kogoś do głoszenia takich poglądów, ale chęć uczynienia z antysemityzmu zjawiska społecznie akceptowanego wśród internautów. W rezultacie umacnia się też przekonanie o bezkarności takich postaw - podkreślili autorzy.

Ponadto zwrócili oni uwagę na nieadekwatność obecnych przepisów dotyczących walki z antysemityzmem. Zaproponowali przyjęcie przepisu analogicznego do już obowiązującego w sprawie zwalczania pedofilii w sieci. Jak podkreślono, umożliwiłoby to policji zamykanie stron internetowych, zawierających treści antysemickie.

d8ocqtc

- We Włoszech antysemityzm jest zjawiskiem bardziej kulturowym, powiązanym z debatą polityczną, a nie opartym na czynach agresywnych i zorganizowanych. Strategia przeciwdziałania mu musi mieć zatem charakter kulturowy - skonstatowano w parlamentarnym raporcie.

Jednym z jego wniosków jest to, by nie ograniczać obchodów Dnia Pamięci o Holokauście 27 stycznia do "obowiązkowych ceremonii". Ponadto postuluje się krzewienie w szkołach wiedzy o historii Izraela, a także, szerzej, wartości demokracji i kultury podstawowych praw.

d8ocqtc

Podziel się opinią

Share
d8ocqtc
d8ocqtc
Więcej tematów