Mizuro dla WP: język Pamuka jest piękny i pomysłowy
Orhan Pamuk jest bardzo dobrym tłumaczem tego, co dzieje się aktualnie w Turcji i świecie Islamu. To, że w Polsce jest mało znany, wcale nie oznacza, że jego twórczość jest nieznana na świecie – powiedziała Marta Mizuro, krytyczka z miesięcznika literackiego „Odra” na wieść o tym, że Pamuk został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla.
Zobacz galerię:
Literacka Nagroda Nobla dla Orhana Pamuka
Do grona zdziwionych przyznaniem tureckiemu pisarzowi wyróżnienia, z pewnością nie należy Marta Mizuro. Krytyczka podkreśla, że na język polski przetłumaczono tylko jedną jego publikację, więc to za mało, aby poznać go lepiej. Pod koniec września, więc całkiem niedawno, ukazała się jedyna na polskim rynku wydawniczym książka Pamuka - „Śnieg”. Autor jest zdecydowanie bardziej popularny np. u naszych sąsiadów Niemców - mówi krytyczka.
Mizuro przekonuje, że Pamuk potrafi doskonale zobrazować europejczykom konflikty, do których dochodzi między muzułmańskim Wschodem a Zachodem. Tematyka poruszana przez niego w „Śniegu” jest bardzo aktualna, więc warto po nią sięgnąć - zachęca.
Pytana o to, czy jej zdaniem przyznanie Pamukowi tej prestiżowej nagrody nie było posunięciem politycznym, Mizuro przekonuje, że nie sądzi, aby tak było. _ Uważam, że został uhonorowany przez sposób, w jaki pisze. Jury z pewnością zwróciło uwagę na człowieka potrafiącego w bardzo przystępny sposób pokazać czytelnikom świat arabski. Świat, targany konfliktami, które bardzo nas niepokoją. Pamuk skłania jednocześnie czytelnika do tego, by sam opowiedział się po stronie określonej racji_ - mówi.
Innym istonym elementem tej powieści jest język. Książka jest napisana bardzo pięknym, poetyckim, fabularnym i pomysłowym językiem - kończy Mizuro.
Komisja noblowska uzasadniła swoją decyzję o przyznaiu Nobla Orhanowi Pamukowi tym, że pisarz "w (literackim) poszukiwaniu melancholijnej duszy rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzania i przenikania się kultur". Pamuk pochodzi ze Stambułu.
Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska
Zobacz więcej w serwisie: książka.wp.pl