Misja kosmiczna Rosetta: lądowanie na komecie nastąpi 12 listopada
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła, iż lądowanie na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko jest planowane na 12 listopada. Sonda kosmiczna Rosetta wypuści wtedy specjalny lądownik o nazwie Philae.
Miejsce lądowania zostało wybrane w połowie września spośród kilku potencjalnych obszarów na powierzchni komety. Obszar określony literą J znajduje się na mniejszej z "części" komety. Zapasowe miejsce lądowania z kolei wyznaczono na większym fragmencie.
Aktualnie sonda Rosetta znajduje się w pobliżu komety i prowadzi badania naukowe obiektu oraz jego otoczenia. W ciągu minionych dwóch tygodni zespoły odpowiedzialne w ESA za dynamikę lotu oraz wykonywane operacje przeanalizowały szczegółowo trajektorię sondy i ustaliły dokładne czasy dla odpowiednich manewrów, tak aby mogły zostać wykonane przy najbliższej nadarzającej się okazji.
W przypadku lądowania na obszarze J, sonda Rosetta uwolni lądownik Philae o godzinie 8.35 czasu uniwersalnego w odległości 22,5 km od środka komety. Lądowanie nastąpi około siedem godzin po tej operacji. Potwierdzenie czy wszystko przebiegło poprawnie otrzymamy około godziny 16, bowiem sygnał radiowy potrzebuje 28 minut i 20 sekund na przebycie odległości z sondy na Ziemię.
Jeżeli natomiast konieczne byłoby lądowanie na rezerwowym obszarze C, odłączenie lądownika od Rosetty nastąpi o godzinie 13.04 w odległości 12,5 km od centrum komety. Wtedy lądowanie będzie miało miejsce po około czterech godzinach, a potwierdzenie dotrze na Ziemię około 17.30. Dokładność podanych momentów czasu to kilka minut.
Ostatecznie potwierdzenie miejsca lądowania ma nastąpić 14 października po analizie dodatkowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości wykonanych obu miejscom lądowania.
Sonda Rosetta będzie towarzyszyć komecie przez ponad rok podczas podróży obiektu po orbicie w Układzie Słonecznym. Okres orbitalny komety wokół Słońca wynosi 6,5 roku. W najdalszym punkcie od Słońca orbita sięga poza orbitę Jowisza, a w najbliższych znajduje się pomiędzy orbitami Ziemi i Marsa.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">